HomePOLSKAMałopolskie

“Chciałbym zatrzymać się trochę przy każdym chorym dziecku”

“Chciałbym zatrzymać się trochę przy każdym chorym dziecku”

Chrześcijanie powinni stawać u boku chorych tak, jak Jezus, z milczeniem, przytuleniem, modlitwą – powiedział papież. Franciszek odwiedził pacjentów uniwersyteckiego szpitala dziecięcego w Prokocimiu.

 
“Chciałbym zatrzymać się trochę przy każdym chorym dziecku, przy jego łóżku, przytulić je jedno po drugim, posłuchać choćby przez chwilę każdego z was i razem milczeć w obliczu pytań, na które nie ma natychmiastowych odpowiedzi” – powiedział papież na spotkaniu z chorymi i ich rodzicami.
Franciszek zwrócił uwagę, że nasze społeczeństwo jest zanieczyszczone kulturą “odrzucenia”, która jest przeciwieństwem kultury gościnności. Jak dodał, ofiarami kultury odrzucenia są osoby najsłabsze, najbardziej kruche; a to jest okrucieństwem. “Miło natomiast widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie!” – mówił Franciszek.
Papież zwrócił uwagę, że postawienie w centrum uwagi społecznej i politycznej ludzi w najbardziej niekorzystnej sytuacji jest oznaką prawdziwej kultury ludzkiej i chrześcijańskiej.
Franciszek zaapelował, by pomnażać dzieła kultury gościnności, ożywiane miłością chrześcijańską. Papież powiedział, że służenie z miłością i czułą troską osobom potrzebującym pomocy sprawia, że wszyscy wzrastamy w człowieczeństwie. “Otwiera nam ono drogę do życia wiecznego: kto pełni uczynki miłosierdzia, nie boi się śmierci” – dodał papież.
Franciszek zapewnił, że wspiera wszystkich, którzy ewangeliczną zachętę “chorych nawiedzać” uczynili swoją osobistą decyzją życiową: lekarzy, pielęgniarki, wszystkich pracowników służby zdrowia, jak również kapelanów i wolontariuszy.
“Niech Pan pomaga wam w dobrym wypełnianiu waszej pracy, zarówno w tym, jak i w każdym innym szpitalu na świecie. I niech wam wynagrodzi, obdarzając was pokojem wewnętrznym oraz sercem zawsze zdolnym do czułości.” – mówił papież Papież pobłogosławił wszystkich uczestników spotkania w uniwersyteckim szpitalu dziecięcym w Prokocimiu. Odmówił z zebranymi modlitwę “Zdrowaś Maryjo”, a potem kolejno podchodził do zgromadzonych w holu dzieci i ich rodziców, błogosławił ich, kładąc im rękę na głowę, głaskał. Niektórzy mali pacjenci wręczali papieżowi własnoręcznie przygotowane laurki.
Franciszek odwiedzi też na oddziale ratunkowym najciężej chorych małych pacjentów. Ojciec Święty otrzyma w prezencie księgę z rysunkami dzieci.

IAR/dw/jj

COMMENTS