HomeCiekawostki

Chcesz wizę do USA? Pokaż swoje konta społecznościowe i adresy e-mail

Chcesz wizę do USA? Pokaż swoje konta społecznościowe i adresy e-mail

Temat wiz do Stanów Zjednoczonych i ich zniesienie dla Polaków wciąż budzi wiele kontrowersji. Na każdym kroku politycy zapewniają, że niedługo wizy nie będą obowiązywały Polaków. Na razie Departament Stanu zaktualizował formularze wizowe i wprowadził pewne zmiany. Teraz konieczne będą szczegółowe informacje dotyczące kont społecznościowych.

 

Departament Stanu chce wprowadzić zmiany w formularzach wizowych. Podczas ubiegania się o wizę do USA oprócz standardowych danych, będzie trzeba podać również swoje dawne adresy mailowe, numery telefonów oraz nazwy kont w mediach społecznościowych. Wcześniej takie procedury obowiązywały głównie osoby, które podróżowały do regionów zagrożonych terroryzmem. Taka sytuacja dotyczyła około 65 tyś. wniosków rocznie.

Teraz informacje dotyczące kont społecznościowych mają być podawane przez wszystkie osoby, które ubiegają się o wizę. Jak czytamy na portalu money.pl ma to być element rozszerzonej weryfikacji wniosków wizowych przez amerykańską administrację. Bardziej wnikliwa kontrola może dotyczyć nawet 15 mln turystów rocznie.

“Bezpieczeństwo narodowe to nasz priorytet, dlatego każdy potencjalny turysta przyjeżdżający do naszego kraju przechodzi szczegółową kontrolę” – napisał w oświadczeniu Departament Stanu.

W nowych wnioskach pojawi się rubryka, w której trzeba będzie wpisać wszystkie swoje konta w mediach społecznościowych. Oprócz tego w nowym formularzu będzie trzeba również podać wszystkie adresy e-mail, z których korzystamy oraz numery telefonów z ostatnich 5 lat. Wymagana będzie również lista krajów, do których podróżowało się w ostatnim czasie. Ponadto zgłaszający będzie musiał podać informację o zaangażowaniu członków rodziny w działania terrorystyczne.

Takie szczegółowe dane mają pomóc wyłonić wśród podróżujących, osoby, które publikowały ekstremistyczne treści za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych oraz kontaktują się z niewłaściwymi osobami przez e-mail.

Red. AIP/ Eliza Stimler/Polska Press

 

 COMMENTS