13.3 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

„Chaos” i „bałagan”. Brytyjskie gazety o fiasku wczorajszych rozmów ws. Brexitu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Chaos” i „bałagan” – to słowo często pojawia się w brytyjskich gazetach, w których dominują doniesienia o wczorajszym fiasku rozmów w sprawie Brexitu.

Porozumienie było prawie gotowowe, ale ostatecznie do niego nie doszło Według doniesień mediów kluczowy był sprzeciw północnoirlandzkiej DUP, nieformalnego koalicjanta Theresy May. Partia obawiała się, że w wyniku Brexitu w Irlandii Północnej powstanie porządek prawny odmienny od tego, który jest w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa.

„Dla brexitowych planów Theresy May tyka teraz zegar” – to poranny nagłówek portalu Sky News. Brytyjskie media donoszą, że Unia wysyła sygnały, że Theresa May musi wypracować porozumienie do piątku, bo inaczej nie będzie prawdopodobnie czasu, by – zgodnie z wolą Londynu – zatwierdził je unijny szczyt w połowie grudnia. Daily Telegraph wybija na pierwszej stronie słowo „chaos”. Dziennik pisze, że premier była pewna swego i zaplanowała w tym tygodniu kilkugodzinną debatę w parlamencie, podczas której miała przedstawić posłom szczegóły porozumienia. Tymczasem teraz, jak pisze dziennik, posłowie żądają, by szefowa rządu wytłumaczyła im przyczyny braku porozumienia.

Co do tych przyczyn brytyjskie gazety są zgodne. „Umowa brexitowa juz była, ale DUP powiedziało NIE – to nagłówek wtorkowego wydania dziennika „I”. „Demokratyczni Unioniości rujnują porozumienie” – zgadza się Guardian. W komentarzu redakcyjnym dziennik ostrzega: „DUP nie może mieć prawa weta”. I sugeruje, że rozwiązanie kryzysu to zgoda, by całe Zjednoczone Królestwo pozostało w unii celnej. W przeszłości wielu bardziej eurosceptycznych członków partii rządzącej wykluczało takie rozwiązanie.

The Times wyrokuje: „niebywałe, że nikt nie przewidział zastrzeżeń DUP i im nie zapobiegł. Trzeba zadać poważne pytania na temat i tak już dyskusyjnej taktyki rządu”. Jednocześnie jednak Times dodaje, że szanse na układ ciągle istnieją Pierwszy krok to, zdaniem gazety, przekonanie DUP, że zakwestionowane przez nią porozumienie jest na tyle ogólnikowe, że na tym etapie rokowań można się na nie zgodzić i przejść do drugiego etapu negocjacji – kluczowego dla dobrobytu kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520