HomeŚwiat

Chadecja zwycięzcą w wyborach parlamentarnych w Nadrenii Północnej-Westfalii

Chadecja zwycięzcą w wyborach parlamentarnych w Nadrenii Północnej-Westfalii

Chadecja zdecydowanie wygrała wybory do krajowego parlamentu w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Tak wynika z najnowszych sondaży po zamknięciu lokali wyborczych. SPD uzyskała najgorszy wynik w tym landzie po drugiej wojnie światowej. W konsekwencji przegranej obecna premier landu Hannelore Kraft zapowiedziała podanie się do dymisji.

Według pierwszych sondaży, CDU uzyskała 34 procent głosów, SPD – 30 procent. Na trzecim miejscu z dwucyfrowym wynikiem uplasowali się liberałowie. W parlamencie znajdą się także Zieloni oraz eurosceptyczna AfD.
“Udało nam się osiągnąć dwa cele: odsunąć SPD od władzy i zostać pierwszą siłą w landzie” – powiedział w pierwszym wystąpieniu przyszły premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.
Dotychczasowa premier landu Hannelore Kraft gratulując zwycięstwa chadekom, poinformowała, że rezygnuje z przywództwa SPD w strukturach landowych i w strukturach federalnych.
Jest to już trzecia przegrana SPD w ostatnich wyborach, co stawia socjaldemokratów i ich kandydata na kanclerza Martina Schulza we wrześniowych wyborach do Bundestagu w trudnej sytuacji.

Waldemar Maszewski/Berlin, Fot. Twitter.com

COMMENTS