HomeKultura

Cezary rozdane

Cezary rozdane

“120 uderzeń serca” w reżyserii Robina Campillo otrzymał Nagrodę Cezara francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej dla najlepszego filmu. Film wygrał w sumie w 6 kategoriach, nominowany był w 13. Jest to francuski dramat opowiadający o organizacji zrzeszającej zarażonych wirusem HIV. Walczą oni ze zmową milczenia rządu i organizacji farmaceutycznych.

 

Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Jeanne Balibar za rolę w filmie “Barbara”. Cezara dla najlepszego aktora otrzymał Swann Arlaud za rolę w filmie “Cierpkie mleko”. Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Albert Dupontel za film “Au revoir là-haut”, będący adaptacją powieści Pierre’a Lemaitra o przyjaźni dwóch żołnierzy podczas I wojny światowej. Za najlepszy film zagraniczny uznano obraz “Niemiłość” w reżyserii Rosjanina Andrieja Zwiagincewa. To koprodukcja belgijsko-francusko-niemiecko-rosyjska, opowiadająca o poszukiwaniach zaginionego syna przez rozwodzące się małżeństwo.

Zwycięzców ogłoszono podczas odbywającej się w Paryżu gali. Prestiżowe nagrody kina francuskiego, nazywane przez niektórych “francuskimi Oscarami”, rozdano po raz 43.

fot.pixabay.com

IAR/Twitter/AFP/vey/sk

COMMENTS