Ceny paliwa na stacjach benzynowych coraz wyższe

Ceny paliwa na stacjach benzynowych coraz wyższe

Ceny paliwa na stacjach benzynowych coraz wyższe. Za 1 lit benzyny zapłacimy od 4,70 zł do 5,30 zł. Zauważalny jest również wzrost ceny ropy.

W rozmowie z TVP Info prezes BTFG Adam Ruciński powiedział, że ceny paliw na polskich stacjach nie zależą do końca od czynników wewnętrznych. “Ceny nie zależą od nas, ponieważ nie posiadamy zasobów ropy naftowej. Ropę więc musimy kupować na rynkach międzynarodowych po cenie aktualnie obowiązującej. Ma na to wpływ również kontraktacja, która często jest cena uśrednioną” – dodał. W ocenie Adama Rucińskiego bieżąca cena nie musi się bezpośrednio i szybko się przekładać na tę cenę, którą widzimy na stacjach benzynowych, chociaż prędzej czy później musi to znaleźć w tych cenach odzwierciedlenie.

Profesor Norbert Maliszewski z UKSW, ekspert ds. marketingu politycznego, tłumaczył na antenie TVP Info, że w Polsce ceny paliwa, mimo nowych obciążeń nadal pozostają atrakcyjne jednym z niższych w Unii Europejskiej. “To opodatkowanie w Polsce wcale nie jest tak wysokie” – dodał.

W Sejmie trwają prace nad ustawą wprowadzającą tzw. opłatę emisyjną w wysokości 10 gr. Miałaby być ona naliczana za każdy litr paliwa. Po pierwszym czytaniu została skierowana do sejmowej komisji energii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TVP Info/MR/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0