6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Centrum kosmiczne powstanie w Toruniu?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Coraz większej mocy nabierają starania o utworzenie w Toruniu Regionalnego Centrum Eksperckiego SST, które ma się zajmować między innymi tworzeniem ekspertyz w dziedzinie zabezpieczenia satelitów i monitorowania kosmicznych śmieci.

 

Do wsparcia tej kosmicznej idei udało się przekonać kolejne instytucje. Podczas wczorajszego spotkania w toruńskim Business Linku został podpisany list intencyjny przez poseł Iwonę Michałek, wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, marszałka Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, managerem Business Linku Toruń Pawła Żywieckiego oraz toruńskie start-upy z branży kosmicznej. Chodzi w nim o wyrażenie poparcia dla firm, które w ciągu najbliższego półrocza przystąpią do konkursu na utworzenie Regionalnego Centrum Eksperckiego SST.

 

Na początku był „Solaris”

 

– Mam nadzieję, że nasze wspólne starania przyniosą pozytywny efekt – mówi poseł Iwona Michałek, wielka orędowniczka pomysłu, która uważa, że RCE doskonale wpisuje się w ideę łączenia nauki z biznesem. – Napisałam list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą, by to właśnie Toruń, od dawna kojarzony z astronomią, stał się siedzibą Regionalnego Centrum Eksperckiego SST. W piątek zawiozę go do Ministerstwa Rozwoju razem z podpisanym właśnie listem intencyjnym. To właśnie to ministerstwo oraz Europejska Agencja Kosmiczna będą podejmować decyzję dotyczącą rozpoczęcia prac nad tworzeniem RCE, które ma zajmować się przetwarzaniem i analizą danych z obserwacji sztucznych satelitów Ziemi oraz oferować ekspertyzę sprzętową w ramach tych obserwacji. Chodzi o zachowanie bezpieczeństwa ludności, utrzymanie funkcjonalności satelitów i monitorowanie stanu orbit.

 

Jakie są szanse, że placówka powstanie właśnie w Toruniu? Wydaje się, że całkiem spore. Jeśli chodzi o branżę kosmiczną, to mamy się czym pochwalić. To z Torunia, a konkretnie z Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, koordynowany jest przez prof. Macieja Konackiego projekt „Solaris”. To globalne przedsięwzięcie astronomiczne, koncentrujące się na poszukiwaniu gwiazd i planet krążących wokół takich układów. By móc je realizować, trzeba było zbudować od podstaw cztery zrobotyzowane teleskopy na trzech kontynentach – dwa powstały w RPA, po jednym w Argentynie i Australii. Zarządzanie tymi teleskopami z Torunia umożliwia Abot. Tak nazwano stworzone w Toruniu, absolutnie innowacyjne w skali świata, kompleksowe rozwiązanie informatyczne, które może być także wykorzystywane komercyjnie w przemyśle kosmicznym.

 

Tysiące kosmicznych śmieci

 

– Obecnie administrujemy ośmioma teleskopami na całym globie i staramy się tę sieć rozwinąć. Pozwala ona nie tylko prowadzić obserwacje naukowe, ale i oferować usługi na rynku kosmicznym – mówi Rafał Pawłaszek, współtwórca Abota i współwłaściciel skupionej w toruńskim Business Linku spółki Sybilla Technologies. – Konkretnie chodzi o zabezpieczenie interesów państw korzystających z satelitów w celach komunikacyjnych i informacyjnych. Aby uchronić aktywnych 1200 satelitów przed krążącymi śmieciami kosmicznymi – a jest ich już około 600 tysięcy – należy je nieustannie obserwować i w razie potrzeby korygować ich położenie.

 

W inicjatywę stworzenia w Toruniu RCE SST włączyła się także firma Cilium Engineering. Ona również ma swoje korzenie w projekcie „Solaris”, a skoncentrowała się na rozwiązaniach sprzętowych i sensorycznych dla obserwatoriów astronomicznych oraz na zabezpieczeniu teleskopów optycznych. Cilium może pochwalić się kompetencjami technologicznymi, pozwalającymi sprawnie sobie radzić na kosmicznym rynku.

 

 

(AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520