HomePOLSKA

Centralny Port Komunikacyjny. 1,6 tys. km nowych linii kolejowych połączy superlotnisko z miastami w całej Polsce

Centralny Port Komunikacyjny. 1,6 tys. km nowych linii kolejowych połączy superlotnisko z miastami w całej Polsce

Ok. 1,6 tys. km nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność ma być gotowy m.in. odcinek dużych prędkości łączący Warszawę z CPK i Łodzią. Pociągi tą trasą będą jeździć z prędkością nawet do 250 km/godz.

 

Nowe linie kolejowe

 

Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego ma nastąpić w 2027 roku. Według rządu port ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną – jego zadaniem będzie integracja transportu lotniczego, kolejowego i drogowego.

 

– Jak wynika z uzgodnień spółki CPK z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi i Ministerstwem Infrastruktury, w ramach Programu CPK zostanie wybudowanych około 1,6 tys. km nowych linii – poinformowała w komunikacie spółka CPK.

 

W ramach inwestycji część linii kolejowych zostanie od nowa wybudowanych przez CPK, a część zmodernizowanych i wybudowanych przez PKP PLK. Jeszcze przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność ma być gotowy m.in. odcinek łączący Warszawę z CPK i Łodzią, który przystosowany będzie dla szybkich pociągów – kolej będzie jeździć tym odcinkiem z prędkością do 250 km/godz.

 

Na potrzeby Programu CPK zostanie zbudowana też linia CMK Północ, czyli przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej z rejonu Żyrardowa do CPK, a dalej w kierunku Płocka, Włocławka, Grudziądza i Trójmiasta. Według komunikatu w ramach kolejnego etapu inwestycji ma powstać 880 km linii kolejowych, a w ostatnim etapie 580 km. Łącznie na 1,6 tys. km linii kolejowych, to 1100 km mają stanowić linie dwutorowe, a 500 km – linie jednotorowe.

 

Z dziesięciu kierunków do CPK

 

Kolejowa część Programu CPK to pajęczyna nowych linii prowadzących z dziesięciu kierunków do CPK i Warszawy. W efekcie jej powstania dojazd pociągiem do centralnego lotniska zajmie nie dłużej niż 2 godziny. W zasięgu sieci znajdą się największe miasta w kraju (poza Szczecinem, do którego z racji odległości dojedziemy koleją w czasie 3 godziny 15 minut).

 

Dojazdem do CPK objęte będą także przygraniczne obszary Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i obwodu kaliningradzkiego. W ramach tych dziesięciu kierunków powstaną połączenia kolejowe między innymi na trasach:

 

 

  • CPK – Płock – Włocławek – Grudziądz – Tczew – Trójmiasto (CMK Północ) – Lębork – Słupsk (Pomorze);

 

  • CPK – Warszawa – Nasielsk – Ciechanów – Działdowo – Olsztyn (Warmia);

 

  • CPK – Warszawa – Zielonka – Tłuszcz – Czyżew – Białystok – Kuźnica – granica państwa (Podlaskie);

 

  • CPK – Warszawa – Siedlce – Łuków – Biała Podlaska – Terespol – granica państwa;

 

  • CPK – Warszawa – Otwock – Lublin – Trawniki – Chełm (Lubelskie);

 

  • CPK – CMK – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Kraków – Podłęże – Nowy Sącz/Chabówka;

 

  • CPK – Łódź – Sieradz – Wieruszów – Wrocław – Świdnica – Wałbrzych – Lubawka – granica państwa;

 

 • CPK – Warszawa – Sochaczew – Kutno – Konin – Swarzędz – Poznań.

 

 

 

aip

COMMENTS