5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

CBŚP zlikwidowało kanał przewozowy „pigułek gwałtu”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z Krajową Administracją Skarbową i Prokuraturą Okręgową w Łodzi przejęli ponad tonę GBL – tzw. pigułek gwałtu. Tym samym doprowadzili do likwidacji kanału przewozowego tego narkotyku z Chin na Litwę i dalej do krajów Europy Zachodniej i Południowej. Niebezpieczna substancja znajdowała się w przesyłkach kurierskich. Z przechwyconego towaru można było przygotować prawie 2,5 miliona tzw. pigułek gwałtu.

Śledczy poinformowali, że przestępcy działali pod szyldem legalnie prowadzonej działalności. „Wszystko wskazywało na to, że w sprawę jest zamieszanych kilka osób, a wśród nich obywatele Polski, Holandii i Litwy. Podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej pełniącymi służbę w Mobilnych Referatach Realizacji Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczono 1,2 tony GBL” – poinformowało CBŚP.
W tej sprawie zatrzymanych zostało czterech mężczyzn w wieku od 27 do 43 lat. Rzecznik prokuratury okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania powiedział, że dwóch z nich to obywatele Holandii. Jak dodał, transporty nadawane z Litwy miały trafiać przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Południowej, a także Wielkiej Brytanii. Do przewozu przez terytorium Polski wykorzystywano różne firmy kurierskie, a łączna liczba zrealizowanych przesyłek przekracza 13 tysięcy. „Szacuje się, że przez terytorium Polski mogło zostać przetransportowanych 335 ton GBL o wartości ponad 21 milionów złotych” – dodał Krzysztof Kopania.
Podejrzani usłyszeli w łódzkiej prokuraturze łącznie 20 zarzutów z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wszystkim grozi do 15 lat pozbawienia wolności. GBL to niebezpieczna substancja psychoaktywna, nazywana potocznie „kropelkami gwałtu” lub „pigułką gwałtu”, wywołująca m. in. stany śpiączkowe, krótkotrwałą amnezję i utratę świadomości. Jej przedawkowanie lub połączenie z alkoholem może grozić śmiercią.
Na bazie prowadzonej sprawy zorganizowano spotkanie w Europolu z funkcjonariuszami policji litewskiej oraz konferencję Europolu w Krakowie z przedstawicielami policji krajów Unii Europejskiej. Poświęcona ona była zagrożeniom, które płyną z zażywania substancji. Spotkania doprowadziły do delegalizacji GBL na Litwie i wpisania go na listę narkotyków ściganych na podstawie przepisów karnych. „Podjęto działania w kierunku monitorowania obrotu tym środkiem w krajach Unii Europejskiej” – poinformowało CBŚP.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/CBŚP/Wj/wk/P.Krysztofiak/Radio Łódź/ap/hm/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520