HomePOLSKA

CBŚP zatrzymało sześć osób za wyłudzenia VAT

CBŚP zatrzymało sześć osób za wyłudzenia VAT

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali sześć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie wyłudzali podatek VAT. Jak poinformowała rzeczniczka CBŚP, śledztwo dotyczy oszustw w obrocie wyrobami stalowymi. Łącznie w sprawie występuje już 23 podejrzanych.

Dochodzenie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Z ustaleń wynika, że zatrzymani brali udział w łańcuchu transakcji ,,karuzelowych”, związanych z fikcyjnym obrotem
wyrobami stalowymi, na przykład prętów żebrowanych i żelazostopów. Wyroby stalowe wprowadzane były na teren Polski na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bez uiszczenia należnego podatku VAT. W łańcuchu fikcyjnych transakcji brały udział zarówno firmy polskie, jak również podmioty gospodarcze z Czech i Słowacji.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenie nieprawdy w fakturach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz posłużenia się stwierdzającymi nieprawdę dokumentami.

Do tej pory w śledztwie przedstawiono już wcześniej zarzuty 17 innym osobom. Są to zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy oraz prania pieniędzy.

IAR/CBŚP/as/jj

COMMENTS