HomePILNE

CBŚP rozbił gang wyłudzający unijne pożyczki

CBŚP rozbił gang wyłudzający unijne pożyczki

Policjanci CBŚP i poznańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 22 osoby podejrzane o wyłudzenie 65 milionów złotych pożyczek z funduszy Unii Europejskiej. W skoordynowanej akcji policji w kilku miastach uczestniczyło trzystu funkcjonariuszy.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która między innymi w Warszawie i Poznaniu wyłudzała unijne pożyczki na zakup specjalistycznego sprzętu elektronicznego. Na przełomie 2017 i 2018 roku w proceder zamieszanych było aż 89 firm, które otrzymały 118 pożyczek.

Podczas akcji policji przeszukano siedziby 120 firm i mieszkań. Zabezpieczono dokumentację finansową i komputery i nośniki danych, które mogą zawierać dodatkowe dowody przestępstw. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek zatrzymanych o wartości półtora miliona złotych.

Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm – zarzut kierowania gangiem, a jedenastu – zarzut prania pieniędzy. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu trzynastu osób. Grozi im do dziesięciu lat więzienia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Mariusz Pieśniewski/to/

COMMENTS