HomePOLSKA

CBŚP: 9 osób zatrzymanych w śledztwie dotyczącego oszustw za pośrednictwem platform inwestycyjnych

CBŚP: 9 osób zatrzymanych w śledztwie dotyczącego oszustw za pośrednictwem platform inwestycyjnych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych 9 osób śledztwie dotyczącym oszustw za pośrednictwem platform inwestycyjnych. Podejrzani usłyszeli zarzuty. Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono 96 osobom.

Ustalenia śledztwa wskazują, że zatrzymani działali w ramach wielu podmiotów oraz powiązanych spółek. Zarejestrowane one były m.in. na Cyprze, w Grecji oraz Wielkiej Brytanii i posiadały oddziały z siedzibą w Warszawie. Sposób działania grupy polegał na tym, że przedstawiciele firmy kontaktowali się z potencjalnymi inwestorami, oferując produkty finansowe, które miały przynieść nawet kilkudziesięcioprocentowy zysk od 20 do 30 procent. “Początkowo osiągane sukcesy zachęcały klientów do kolejnych inwestycji finansowych. Następnie członkowie grupy proponowali klientom nietrafione inwestycje, które powodowały wyzerowanie kont pokrzywdzonych. Po pewnym czasie inwestorzy tracili kontakt z przedstawicielami firmy, tracąc także wcześniej zainwestowane pieniądze” – wyjaśnia prokuratura. Zatrzymani wykonywali funkcje pracowników tzw. działów retencji, którzy kontaktowali się z pokrzywdzonymi. Ustalono, że poszczególni inwestorzy na nietrafionych inwestycjach ponosili straty od 3 tysięcy złotych do ponad 2 milionów złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Zarzucono im ponadto działanie na szkodę osób dokonujących inwestycji środków pieniężnych na platformach inwestycyjnych oraz doprowadzenia kilkudziesięciu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 25 milionów złotych. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji oraz zakazów opuszczania kraju. Poprzednie działania przeprowadzono w listopadzie 2018 roku oraz marcu i czerwcu 2019 roku. Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 96 podejrzanym. Na poczet przyszłych kar na mieniu podejrzanych zabezpieczono majątek o wartkości kilkunastu milionów złotych. Prokuratura dodaje, że trwają czynności, która mają na celu ustalenie kolejnych składników majątku sprawców, które mają być przeznaczone na naprawę szkód pokrzywdzonych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PK/d Wj/w sk

COMMENTS