CBŚ zatrzymało cztery osoby związane z wyłudzaniem VAT-u

CBŚ zatrzymało cztery osoby związane z wyłudzaniem VAT-u

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali cztery osoby mogące mieć związek z wyłudzeniami podatku VAT w wysokości 100 milionów złotych. To trzej przedsiębiorcy i księgowa. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oraz pomocnictwa w popełnieniu oszustw podatkowych i narażenia na nienależny zwrot podatku.

Działalność zatrzymanych związana była między innymi z obrotem metalami szlachetnymi, w tym srebrem i platyną. Fikcyjny obrót towarami odbywał się poprzez kontrolowane przez grupę spółki kapitałowe. Jak napisano w komunikacie CBŚ, wystawiały one faktury VAT poświadczające nieprawdę oraz podrobione dokumenty dotyczące zakresu usług wykonywanych przez podstawione spółki.
Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku od 2015 roku. Podejrzana grupa działała w latach 2015-2016 na terenie Polski, Niemiec i Estonii. Poprzez swoją działalność mogli wyłudzić ponad 100 milionów złotych.
Zarzuty postawiono dotychczas 13 osobom. Wobec czterech zastosowano areszt tymczasowy. Zabezpieczony został też majątek o wartości około 5,5 miliona złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/CBŚP/mile/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0