HomePOLSKA

CBOS: 67 proc deklaruje, że weźmie udział w eurowyborach

CBOS: 67 proc deklaruje, że weźmie udział w eurowyborach

67 procent ankietowanych przez CBOS deklaruje, że weźmie udział w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. To najwyższy odsetek od początku prowadzenia tych badań, czyli od lutego.
W poprzednim badaniu w kwietniu głosowanie 26 maja zapowiadało 60 procent Polaków, a w marcu – 58 procent. W obecnym sondażu 33 procent deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach.
CBOS przypomina, że deklaracje o głosowaniu rozmijają się niekiedy z faktyczną frekwencją. Na przykład w ostatnim sondażu przed wyborami do PE z 2014 roku wolę udziału w wyborach zadeklarowało 40 procent ankietowanych, a faktyczna frekwencja wyniosła 23,83 procent.
Najwyższy od początku badania jest też wskaźnik zainteresowania eurowyborami – deklaruje je 63 procent badanych. 36 procent twierdzi, że nie interesuje się, a 1 procent badanych wybrał opcję “trudno powiedzieć”.
W badaniu zapytano też o to, na kogo ankietowani będą głosować. 43 procent wskazało na PiS, 28 procent na Koalicję Europejską, 6 procent na Kukiz’15, a na Wiosnę Biedronia – 5 procent. Pozostałe komitety nie dostałyby się do europarlamentu. W porównaniu z badaniem kwietniowym, PiS zyskał 2 punkty procentowe, Koalicja Europejska – jeden punkt, o trzy punkty wzrosło poparcie dla Kukiz’15, a Wiośnie – o jeden punkt. 13 procent pytanych o to, na kogo zagłosuje, wybrało opcję “trudno powiedzieć”. Jeden procent odmówiło odpowiedzi.
Sondaż CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo między 16. a 23. maja na reprezentatywnej próbie losowej 1138 dorosłych mieszkańców Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/sondaż CBOS/to/sjo

COMMENTS