CBA zatrzymało byłego przewodniczącego KNF

CBA zatrzymało byłego przewodniczącego KNF

Agencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłego przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego – poinformował Temistokles Brodowski z CBA. Były szef KNF trafi teraz do prokuratury w Katowicach, gdzie usłyszy zarzuty.

Temistokles Brodowski przypomniał, że CBA wcześniej przeszukało siedzibę KNF, a także mieszkanie byłego przewodniczącego. Ponadto przesłuchano świadków, zabezpieczono dokumenty, sprzęt elektroniczny i nośniki danych. “Tutaj trzeba podkreślić rolę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wykonała dla prokuratury ekspertyzę nagrania przekazanego przez Leszka Czarneckiego, ta ekspertyza miała kluczowe znaczenia dla oceny prawno-karnej materiału przekazanego przez pana Czarneckiego” – dodaje Brodowski.

W oficjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa napisała, że postanowienie o zatrzymaniu zostało wydane wczoraj w godzinach wieczornych przez śląski oddział Prokuratury Krajowej. Dokonano tego po ocenie materiału dowodowego w sprawie przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez byłego przewodniczącego KNF.

Według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski podczas marcowej rozmowy, miał mu złożyć propozycję korupcyjną. Rozmowę tę biznesmen nagrał i skierował zawiadomienie do prokuratury. O sprawie poinformowała 13 listopada “Gazeta Wyborcza”. Dzień później Marek Chrzanowski został odwołany ze stanowiska.


Wicemarszałek Senatu Adam Bielan ocenia, że rząd Zjednoczonej Prawicy zareagował błyskawicznie w sprawie Marka Chrzanowskiego. Były szef Komisji Nadzoru Finansowego został dziś zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i ma usłyszeć zarzuty korupcyjne w katowickiej prokuraturze. Gość radiowej Trójki przypominał, jak wolno działała prokuratura za rządów PO, gdy zachodziło podejrzenie popełnienia przestępstwa.
„Zadziałaliśmy błyskawicznie. Jeżeli porównamy choćby zachowania polityków PO po aferze hazardowej czy prokuratury to do dzisiaj nie wiem czy komukolwiek w tamtej sprawie postawiono zarzut. Tutaj mamy zatrzymanie przez CBA i spotkanie z prokuratorem już dwa tygodnie po upublicznieniu tej sprawy” – powiedział Adam Bielan.
Według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski podczas marcowej rozmowy, miał mu złożyć propozycję korupcyjną. Rozmowę tę biznesmen nagrał i skierował zawiadomienie do prokuratury. O sprawie poinformowała 13 listopada “Gazeta Wyborcza”. Dzień później Marek Chrzanowski podał się do dymisji, która została przyjęta przez premiera.

IAR / Trójka/pp/sk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0