HomePOLSKAMazowieckie

CBA rozpoczęło kontrolę w stołecznym ratuszu w związku z awarią w oczyszczalni ścieków Czajka

CBA rozpoczęło kontrolę w stołecznym ratuszu w związku z awarią w oczyszczalni ścieków Czajka

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w stołecznym ratuszu w związku z awarią w oczyszczalni ścieków Czajka. CBA chce sprawdzić, jakie działania zaradcze miasto podjęło po zeszłorocznej awarii.

Pytany podczas konferencji prasowej o tę kwestię minister środowiska Michał Woś powiedział, że CBA jako służba realizuje swoje obowiązki. Dodał, że skoro rozpoczęła kontrolę, to widocznie miała ku temu podstawy.

“Przy oczyszczalni ścieków Czajka można mówić – chociażby z tych medialnych informacji, które mamy, z tych dokumentów, którymi dysponujemy – o gigantycznych nieprawidłowościach” – mówił. Dodał, że podobne inwestycje na świecie “da się wykonywać poprawnie”.

Minister powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż w przypadku Czajki “mieliśmy do czynienia z partactwem przy nadzorze nad tą inwestycją, skoro rok do roku powtarza się tego rodzaju katastrofa”.

Michał Woś poinformował też o działaniach w sprawie awarii kolektora w Czajce, jakie podjął jako minister środowiska. “Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (…) wszczęła szerokie postępowanie związane ze szkodami w środowisku, to jest intensywnie badane i z pewnością będą z tego tytułu konsekwencje” – powiedział.

Pod koniec sierpnia w stołecznej oczyszczalni Czajka doszło do kolejnej awarii sieci przesyłowej. Od tego czasu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiają do Wisły. Tak, jak rok temu, most pontonowy na Wiśle zbudowało Wojsko Polskie. Zostanie na nim ułożony zastępczy rurociąg, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy mają być odprowadzone do oczyszczalni Czajka.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Naukowicz/ i wz/w dw

COMMENTS