HomeCalifornia

“Cash for Trash” – bezdomni w San Jose dostaną pieniądze za zbieranie śmieci

“Cash for Trash” – bezdomni w San Jose dostaną pieniądze za zbieranie śmieci

Bezdomni w San Jose będą mogli otrzymać wsparcie finansowe w zamian za zbieranie śmieci. Władze miasta ogłosiły pilotażowy program.

Pilotażowy program “Cash for Trash” (Kasa za śmieci – tłum red.) jest częścią projektu BeautifySJ. Bezdomni rezydenci San Jose otrzymają 4 dolary za każdy dostarczony worek śmieci. Pieniądze będą wydawane w postaci funduszy na specjalnej karcie Mastercard. Miasto oczekuje, że śmieci będą zbierane głównie z obozowisk, na których przebywają bezdomni, ale też z nielegalnych wysypisk.

“Zmagamy się w zasadzie z oboma problemami przez lata, jednym z nich są nielegalne wysypiska i zwyczajnie śmieci, które leżą na terenie całego miasta, nie inaczej niż ma to miejsce w innych dużych miastach, to zdecydowanie problem który chcemy naprawić.” – powiedział Raul Peralez, członek rady San Jose District 3

“Ale drugim z problemów z którym się nieustannie zmagamy jest stale zwiększająca się ilość bezdomnych oraz ich nielegalnych obozowisk.” – dodaje Peralez. – “Nie jest niczym nowym, że członkowie naszej społeczności biorą udział w sprzątaniu miasta, tym co jest jednak szczególne w tym wypadku, jest oczywiście to, że dostaną za to pieniądze, więc jest to bardzo duży motywator.”

Program miał zostać wprowadzony dużo wcześniej, ale został opóźniony przez pandemię. Miasto planuje otworzyć 40 punktów, gdzie bezdomni otrzymają worki i będą mogli je tam zwrócić.

Jedna osoba może zwrócić maksymalnie 5 worków dziennie i zarobić w ten sposób maksymalnie 20 dolarów. Pieniądze z karty wydać będzie można w dowolnym sklepie – z wyłączeniem niektórych produktów jak np. alkohol czy wyroby tytoniowe.

Program BeautifySJ ruszył w 2017 z inicjatywy burmistrza Sama Liccardo.

 

 

 

PS

 

COMMENTS