HomeCiekawostki

Carlsberg i Coca-Cola zmienią butelki na biodegradowalne roślinne? Trwają prace nad polimerem roślinnym PEF

Carlsberg i Coca-Cola zmienią butelki na biodegradowalne roślinne? Trwają prace nad polimerem roślinnym PEF

Firma Paper Bottle Company (Paboco) chce pomóc producentom i dystrybutorom ograniczyć ich jednorazowe odpady z tworzyw sztucznych, tworząc butelki wykonane z ulegających degradacji cukrów roślinnych – podał portal My Moderm Met. BillerudKorsnäs – twórca opakowań papierowych – po raz pierwszy rozpoczął tę inicjatywę w 2013 r., a dołączyły do ​​niej firmy badawcze i liderzy branży. Jesienią 2019 r. podano, że do projektu przyłączyły się Coca-Cola, L’Oreal i Absolut.

Browar Carlsberg (wieloletni partner projektu butelek papierowych) wyjaśnił w komunikacie: „Pracujemy nad opracowaniem pierwszej na świeci papierowej butelki do piwa wykonanej z ekologicznie pozyskiwanych włókien drzewnych, która ma 100 proc. bioproduktów i w pełni nadaje się do recyklingu”.

 

Niedługo potem firma piwowarska zaprezentowała swoją pierwszą papierową butelkę do piwa Pilsner. Oczekuje się, że te papierowe butelki wykonane z polimeru roślinnego o nazwie „PEF” będą w pełni nadawać się do recyklingu i ulegną naturalnej degradacji w ciągu roku, w przeciwieństwie do ich plastikowych odpowiedników. Firma zajmująca się zrównoważonym rozwojem, która tworzy te butelki, ma nadzieję, że będą one gotowe do użycia przez konsumentów do 2023 r.

 

Jak przekonują autorzy projektu, takie papierowe butelki mogą pomóc złagodzić poważny problem zanieczyszczenia oceanów i środowiska tworzywami sztucznymi. Jak powiedziała portalowi My Modern Met Christina Carlsen – dyrektor techniczna Paboco: – Od samego początku uczestniczę w tej podróży, odkrywając technologię i budując pierwszą maszynę do butelki papierowej gołymi rękami. Różnica w kierunku zrównoważonego świata dla przyszłych pokoleń. To, co robimy, to nie tylko nowa butelka, ale robimy różnicę.

 

 

(TIK) aip

COMMENTS