HomeŚwiat

Czy Carles Puidgemont zostanie ponownie premierem Katalonii?

Czy Carles Puidgemont zostanie ponownie premierem Katalonii?

Wybory do parlamentu Katalonii wygrali zwolennicy oderwania się od Hiszpanii. Stało się tak pomimo, że główni przywódcy partii przeciwnych rządowi centralnemu w Madrycie siedzą w więzieniach lub musieli uciekać zagranicę. Pozostaje pytanie, kto będzie nowym premierem Katalonii?

 

Carles Puidgemont, były kataloński premier przebywa w Brukseli. Schronił się tam w obawie przed aresztowaniem. Właśnie zapowiedział, że zamierza wygłosić noworoczne orędzie do mieszkańców Katalonii, czytamy w hiszpańskim El Pais.

W zakończonych niedawno wyborach zwycięstwo odniosły trzy partie opowiadające się za niepodległością regionu. Łącznie zdobyły 70 mandatów w parlamencie i uzyskały w nim niezbędną większość.

Natomiast wynik partii premiera Hiszpanii Mariano Rajoya to klęska. Jego Partia Ludowa uzyskała tylko trzy mandaty. Dobry wynik osiągnęła za to partia Ciudadanos opowiadająca się za pozostaniem w Hiszpanii.
Jak dotąd były premier Katalonii Carles Puidgemont nie ogłosił czy zamierza ubiegać się ponownie o stanowisko premiera. Możliwe, że więcej dowiemy się właśnie podczas jego noworocznego wystąpienia.

Innym kandydatem na to stanowisko jest Oriol Jonqueras, szef jednej z partii niepodległościowych – Republikańska Lewica Katalonii.

Jednak obaj, pomimo demokratycznego werdyktu społeczeństwa w wyborach, mają problemy z hiszpańskim rządem centralnym. Ten pierwszy został zmuszony do ucieczki do Brukseli. Ten drugi siedzi w areszcie tymczasowym.
Premier Mariano Rajoy stwierdził natomiast, że ponowne rządy Puigdemonta to absurd. Mówi tak, pomimo że jego partia poniosła wyborczą klęskę w ostatnich wyborach. Zdobyła jedynie 3 mandaty na 135 możliwych do obsadzenia.

 

Michał Kurowicki AIP

COMMENTS