W Cannes zainaugurowano siedemdziesiąty pierwszy festiwal filmowy

W Cannes zainaugurowano siedemdziesiąty pierwszy festiwal filmowy

W Cannes zainaugurowano siedemdziesiąty pierwszy festiwal filmowy. W tegorocznej edycji tej imprezy obecna jest także polska kinematografia. 
Honorowy przewodniczący festiwalu, amerykański reżyser Martin Scorsese nie krył, że jest zaszczycony tym, że może być znów w Cannes, w miejscu, w którym wszyscy mają tę samą pasję jaką jest kino. Następnie, razem z australijską aktorką i w jednej osobie przewodniczącą jury, Cate Blanchett razem dokonali inauguracji imprezy. Na Lazurowym Wybrzeżu nie zabraknie polskich akcentów. O Złotą Palmę ubiegać się będzie czarno-biały obraz Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”, którego inny film – „Ida”, wyróżniony został Oskarem. W kategorii pokazów krytyki filmowej będzie można obejrzeć „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej, o którym francuscy eksperci w dziedzinie kinematografii mówią, że jest to psychologiczny dreszczowiec z elementami fantasy.
Wśród wybranych filmów krótkometrażowych widzowie w Cannes zobaczą ”III” Marty Pajek i „Innego” Marty Magnuskiej z Łodzi. Festiwal potrwa do dziewiętnastego maja.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0