HomeKultura

Cannes: rozpoczyna się Festiwal Filmowy

Cannes: rozpoczyna się Festiwal Filmowy

W Cannes na francuskim Lazurowym Wybrzeżu rozpoczyna się festiwal filmowy. To już 70. odsłona tej imprezy będącej świętem światowego kina. Rozdanie nagród nastąpi 28 maja.

Festiwal otworzy aktorka Monica Belluci, a na czele jury jubileuszowego festiwalu stoi znakomity hiszpański reżyser, autor wielu filmów cieszących się popularnością – Pedro Almodovar. Na czerwonym dywanie na schodach prowadzących do festiwalowego pałacu mają pojawić się m.in. Tilda Swinton, czy Charlotte’a Gainsbourg, która gra w otwierającym imprezę filmie “Fantomes d’Ismael”.
Pokazy obejmują zarówno dzieła ubiegające się o Złotą Palmę, najważniejszą nagrodę festiwalu, jak i filmy pokazywane poza konkursem. Tym wyróżnieniem uhonorowano “Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy i polsko-francuski film “Pianista” Romana Polańskiego.

Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się od 1946 r. Jego pierwsze edycje borykały się z problemami finansowymi, ale dzisiaj nikt nie szczędzi funduszy na to prestiżowe wydarzenie. Nic dziwnego, bo impreza przyciąga na Lazurowe Wybrzeże nie tylko gwiazdy, ale także ich fanów i zwykłych ciekawskich turystów. Po ulicach miasteczka co chwilę jeżdżą luksusowe auta wożące sławnych aktorów, a na autografy poluje się pod każdym luksusowym hotelem. Całe miasto żyje festiwalem: promowane są najnowsze produkcje kinowe, odbywają się koncerty na plaży i w modnych klubach, imprezy zamknięte oraz oczywiście pokazy filmowe. W ramach festiwalowego konkursu o Złotą Palmę (Palme d’Or) zobaczyć można mnóstwo ciekawych filmów.

W historii festiwalu 2 razy Złotą Palmę otrzymały polskie produkcje. W 1981 r. był to Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, a w 2002 Pianista, Romana Polańskiego.

Poza nagrodą główną w konkursie przyznawane są także dodatkowe wyróżnienia, z podziałem na filmy pełnometrażowe oraz krótkometrażowe.

Festiwal odbywa się w Pałacu Festiwalowym, który zbudowano specjalnie na potrzeby tej imprezy. Budynek jest wielką szklano – betonową bryłą i zdecydowanie wyróżnia się na tle panoramy Cannes.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Brzeziński,Paryż/dyd

COMMENTS