-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

W całej Polsce obchody Dnia Flagi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W całym kraju odbywały sie uroczystości i pikniki związane z obchodzonym Dniem Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Uczestniczyli w niej prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser – Dudą.

Z kolei, w trakcie uroczystości zorganizowanych na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda wręczył odznaczenia i biało-czerwone flagi. Podczas ceremonii odznaczeni zostali między innymi siostra Michaela Rak – założycielka i dyrektor Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki w Wilnie czy Iwona Drąg Korga – prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Flagi państwowe prezydent wręczył przedstawicielom organizacji i instytucji z różnych dziedzin życia: nauki, biznesu, religii, edukacji czy kultury. Odebrali je także reprezentanci środowisk polonijnych, wojskowi i harcerze.
Prezydent liczy, że flagi będą impulsem i inspiracją do dalszej pracy na rzecz bliźnich, kraju i jego dobrego imienia za granicą. „Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i które pokażecie swoim podopiecznym, podwładnym, kolegom i koleżankom, będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczpospolitej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza jej granicami” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też naszym rodakom, którzy poza Polską krzewią rodzimą kulturę, w tym nauczycielom. Jak mówił, dzięki nim kolejne pokolenia Polaków mieszkających za granicą mają poczucie, że należą do polskiego narodu, a Polska jest ich ojczyzną. Dodał, że ma nadzieję, że za kilkanaście dni, w czasie swojej wizyty w USA, będzie miał okazję podziękować tamtejszej Polonii, za to co robi dla Polski i polskości.

Andrzej Duda przyznał, że cieszy go decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, który postanowił, że biało-czerwone flagi będą wisieć na urzędach organów administracji publicznej do końca roku. Zachęcał przy tym wszystkich Polaków do wywieszania flag na swoich domach. „Chciałbym, żeby wszyscy do końca tego roku, roku stulecia odzyskania niepodległości, widzieli, że Polska jest biało-czerwona. Mam nadzieję, że pod tą biało-czerwoną, do końca 2018 roku i później, uda nam się osiągnąć wiele sukcesów” – powiedział.
Podczas uroczystości, w imieniu odznaczonych przemawiała prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce Iwona Drąg Korga, która przytoczyła słowa marszałka, że „naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. W tym kontekście zwróciła uwagę na znaczenie pamięci państwa polskiego o rodakach za granicą. „Pamięć państwa polskiego o Polakach mieszkających w różnych krajach świata jest bardzo ważna, ponieważ pokazuje, że nasze skromne czyny są istotne, że nasza praca przynosi owoce w postaci lepszego rozumienia spraw Polski na świecie, a w młodym pokoleniu kształtuje dumę z bycia Polakiem. Ta pamięć, o której mówił Józef Piłsudski, jest ważna również dla nas, dla Polonii rozsianej po Europie, Stanach Zjednoczonych i innych kontynentach” – mówiła.
Za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym, za działalność społeczną i charytatywną Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył siostrę Michaelę Rak. Jest ona założycielką oraz dyrektorką Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Jak mówi Polskiemu Radiu, Polska jest dla niej ojczyzną i matką. „Matka mnie nigdy nie zostawiła. Kiedy wyjechałam do Wilna, tworzyć pierwsze na Litwie hospicjum, czułam, że nie jestem sama, że Polacy pomogą mi zbudować coś, co w miejsce pustki wprowadza przestrzeń pięknego ludzkiego życia” – powiedziała siostra Michaela Rak.
Z kolei siostra Michaela Rak zapewniła, że dziś czuje dumę, że jest Polką oraz wdzięczność wszystkim, którzy jej pomogli. „Dziękuję Bogu, że jestem Polką i dziękuję Bogu za to, że my Polacy potrafimy być solidarni, tam gdzie cierpi człowiek. Dzisiejsze odznaczenie jest pokłonieniem się moim w kierunku wszystkich, którzy mi pomogli tam na Litwie utworzyć to hospicjum” – dodała siostra Rak.
Założone przez siostrę Michaelę hospicjum otwarto w Wilnie w 2012 roku. Od tego czasu placówka przyjęła ponad trzy tysiące pacjentów.
Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbył się piknik rodzinny zorganizowany w ramach kampanii „barwy wspólne”.
Dzień Flagi w stolicy uczcili rownież biegacze. Pokonali trasę 10 kilometrów, a bieg ulicami Żoliborza zakończyli na Cytadeli Warszawskiej.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Stalowej Woli, że biel i czerwień na polskiej fladze wyznaczają historyczną tożsamość Polaków. Wcześniej na Twitterze napisał: „Od dzisiaj, czyli Dnia Flagi RP na wszystkich urzędach w Polsce będzie powiewać Biało-Czerwona, aby pokazać naszą radość z 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ale oprócz urzędów, jeśli tylko możemy, wywieśmy flagę na naszych mieszkaniach i domach. Ja już to zrobiłem”
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, podczas uroczystości w Katowicach, wyraził przekonanie, ze dzień Flagi będzie w przyszłości integrować wszystkich Polaków – w wymiarze godnościowym, jak i kulturalno-sportowym. „Cieszmy się. Mamy te barwy, one zostały okupione walką” – dodał.
Forum Młodej Prawicy zorganizowało w Gdańsku przemarsz ulicą Długą. Mieszkańcy miasta przeszli trzymając kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę.
Największa flaga na świecie zawisła na latarni morskiej w Świnoujściu. Biało – czerwona została wciągnięta na ten wyjątkowy – i najwyższy nad Baltykiem – maszt punktualnie w południe. Ogromna flaga ma 720 metrów kwadratowych i jest widoczna z odległości nawet kilkunastu kilometrów.
W Krakowie ustanowiony został nowy rekord w długości i rozwinięciu biało czerwonej flagi. Płótno ma ponad 2 kilometry i zajęło całą Drogę Królewską. Akcję zorganizowali harcerze z okazji Dnia Flagi RP, ale też aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz stulecie istnienia ZHP.
Popularnym zwyczajem w Dniu Flagi stało się noszenie kokardy narodowej. Zapoczątkował go prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był przez jego następców. Symbole narodowe mają ogromne znaczenie w budowaniu tożsamości, a ich wygląd i kolorystyka – jak mówi historyk Sebastian Piątkowski – nie są przypadkowe. Układ i kolory odzwierciedlają państwowe godło. Górny biały pas to odwzorowanie orła, dolny, karmazynowy – tła, na jakim się on znajduje.
„Nasza historia ma dwa kolory. Nie pisz na fladze” – to hasło rozpoczynającej się w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej kampanii społecznej. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat poprawnego używania barw i symboli narodowych oraz traktowania ich z należytym szacunkiem. W akcję zaangażowało się Polskie Radio.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreśla, że chodzi o pozytywną promocję flagi narodowej, która ma swoje kolory i swoje proporcje, żeby jej nie profanować różnego rodzaju dodatkowymi elementami. „Jesteśmy narodem historycznym, z historią niełatwą, czasami dramatyczną i zwłaszcza w tych dramatycznych czasach pod tą flagą narodową walczyliśmy o wolność, za tę flagę Polacy przelewali krew i tak to odczuwamy, że to wymaga szacunku” – podkreśla Jarosław Sellin.
Organizatorzy kampanii podkreślają, że powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa.
W akcję społeczną mającą na celu zwiększenie świadomości o szacunku dla flagi zaangażowało się Polskie Radio. Dyrektor Biura Programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński zapowiada, że przed dwa miesiące we wszystkich programach i na portalu nadawane będą spoty, materiały informacyjne, zapraszani będą specjalni goście i emitowane reportaże. „Będziemy opowiadać naszym słuchaczom o fladze historiami ludzi, opisami sytuacji i obecnością w tych miejscach, gdzie jest biało-czerwono” – podkreśla Paweł Kwieciński.
Inicjatywa Grupy LOTOS, Narodowego Centrum Kultury, programu Niepodległa oraz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

IAR/mt/łp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520