HomePOLSKA

Cała Polska strefą ekonomiczną – tak zapowiadał premier, teraz odpowiednią regulacją zajmują się posłowie

Cała Polska strefą ekonomiczną – tak zapowiadał premier, teraz odpowiednią regulacją zajmują się posłowie

Cała Polska strefą ekonomiczną. Tak podczas prezentacji nowego modelu wsparcia inwestycji na ubiegłorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy zapowiadał ówczesny wicepremier, Mateusz Morawiecki. Dziś odpowiednią regulacją zajmują się posłowie.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała w Sejmie, że w odróżnieniu od obecnych przepisów, wsparcie inwestycji będzie zależało od ich jakości. Obecnie najważniejszym kryterium jest liczba miejsc pracy. Jak powiedziała Jadwiga Emilewicz, dziś nie ma już potrzeby nagradzania zwolnieniem podatkowym za tworzenie nowych stanowisk pracy. Rząd chce natomiast wspierać te inwestycje, które wspierają nowoczesne technologie czy eksport. Zdaniem minister Emilewicz, miejsca pracy powinny być stabilne i tworzone dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Minister dodała, że dzięki tej regulacji inwestycje mogą w przyszłości trafić na nowe tereny.
Inwestorzy będą mieli dostęp do specjalnej obsługi, współpracującej z rządem czy Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Wśród obowiązków zarządzających strefami, poza pomocą inwestorom, będzie też między innymi współpraca z samorządami czy szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe.
Jak szacuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Rozwoju, na koniec 2016 roku wartość inwestycji w strefach przekroczyła 112 miliardów złotych. Pracę w nich znalazło ponad 300 tysięcy pracowników.

IAR / Karol Tokarczyk/Siekaj

COMMENTS