HomeŚwiat

Były szef Komisji Europejskiej krytykowany za posadę w Goldman Sachs

Były szef Komisji Europejskiej krytykowany za posadę w Goldman Sachs

Były szef Komisji Europejskiej Jose Barroso krytykowany za przyjęcie posady w banku Goldman Sachs.

 

Wielu europosłów i polityków w różnych krajach negatywnie oceniło tę nominację. Przenikające się światy polityki i biznesu w Brukseli, gdzie stanowione jest unijne prawo od dawna niepokoją. Teraz o zjawisku drzwi obrotowych jest znowu głośno, bo minął półtoraroczny okres przejściowy dla byłych komisarzy – mogą być zatrudniani przez lobbystów i mogą trafić do biznesu.

 

Z tej okazji skorzystał były szef Komisji Jose Barroso, który pracuje obecnie dla Goldman Sachs. To właśnie ten bank pomagał Grecji ukrywać prawdziwe zadłużenie, czerpiąc z tego korzyści i pogłębiając jej problemy. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Jose Barroso stał na czele Komisji, która kilka lat temu negocjowała programy finansowe dla Grecji. Jego zatrudnienie przez Goldman Sachs wywołało falę krytyki, ale obecna Komisja Europejska powstrzymuje się od oceny.

 

Jej rzecznik Margaritis Schinas ograniczył się tylko do przypomnienia obowiązujących reguł. „Po 18 miesiącach od zakończenia pracy w Komisji istnieje rozsądne przypuszczenie, że dostęp do wszelkich poufnych informacji już jest nieaktualny” – powiedział rzecznik Komisji. Wszystko jest zgodne z przepisami, ale na pewno nie z etycznymi standardami – mówią aktywiści na rzecz przejrzystości i podobnie jak unijna rzecznik praw obywatelskich apelują o zmianę zasad.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/to/

COMMENTS