"> Były opozycjonista broni ks. Tischnera. “To ponury żart” – wiadomosci.com

Były opozycjonista broni ks. Tischnera. “To ponury żart”

Były opozycjonista broni ks. Tischnera. “To ponury żart”

Ksiądz Józef Tischner miał być zarejestrowany jako kontakt operacyjny, a później konsultant Służby Bezpieczeństwa. Informacja ta wywołała falę komentarzy. Jednak doniesieniom o współpracy kapelana Solidarności z SB zaprzecza działacz opozycji w czasach PRL Maciej Gawlikowski. 

Informację o rzekomej współpracy duchownego z tajnymi służbami PRL opublikowano w książce „Kryptonim ‘Klan’. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Tom 2: I Krajowy Zjazd Delegatów”. „1980-1983 rozpracowywany przez Wydział IV KW MO w Krakowie, w ramach SOR krypt. „Leo”; 27 VII 1983 roku zarejestrowany pod nr. 81208 przez Departament IV MSW w kategorii ‘kandydat’, następnie KO (Kontakt Operacyjny – red.); od 13 X 1988 r. konsultant; 30 I 1990 r. wyrejestrowany” – napisano w publikacji.

Naukowym recenzentem książki był Stanisław Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego i to właśnie on opublikował informację dotyczącą ks Tischnera na Twitterze. Doniesienia o zarejestrowaniu przez tajne służby PRL duchownego, uważanego za kapelana „Solidarności”, wiele osób uznało za dowód współpracy ks. Tischnera z SB. Tymczasem z tego typu stwierdzeniami stanowczo nie zgadza się działacz opozycji w czasach PRL, dziennikarz Maciej Gawlikowski.

„Prawda jest taka, że SB po paru latach rozpracowywania ks. Tischnera, zarejestrowała go w roku 1983 jako kandydata na TW, opracowanie w tym charakterze nie zakończyło się sukcesem, zapisano go jako Kontakt Operacyjny. Nic nie wiadomo o ewentualnej współpracy Tischnera z SB w tym charakterze, w październiku 1988 zarejestrowano go dla odmiany jako konsultanta” – napisał na Facebooku. „Jak rozumiem, przez tuzin lat nie udało się znaleźć żadnego dowodu współpracy. Dla mnie to kończy ten temat. Zwłaszcza, że donoszenie przez ks. Tischnera w latach 80. jest zupełnie nieprawdopodobne. Każdy kto go znał, kto wie jaką miał pozycję, jakim był człowiekiem, uzna to za ponury żart” – skwitował Maciej Gawlikowski.

Leszek Rudziński aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0