HomePOLSKA

Były minister transportu Sławomir Nowak zatrzymany przez CBA za korupcję i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą

Były minister transportu Sławomir Nowak zatrzymany przez CBA za korupcję i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą

W poniedziałek 20.07.2020 r. rano funkcjonariusze CBA z Delegatury w Gdańsku zatrzymali trzy osoby podejrzewane o korupcję oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne, wśród zatrzymanych 20.07.2020 r. są: Sławomir Nowak – były poseł na Sejm RP, były Minister Transportu i były Szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrainy – Ukravtodor, Dariusz Z. – były dowódca JW 2305 „GROM” i Jacek P. – gdański przedsiębiorca.

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty. Śledztwo dotyczy podejrzenia działań korupcyjnych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledztwo prowadzone jest jednocześnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy.

“Jest to efekt śledztwa, które Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi razem z prokuraturą na Ukrainie. Jest to również efekt współpracy między CBA a służbą antykorupcyjną Ukrainy NABU” – mówi rzeczniczka prokuratury.

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział Polskiemu Radiu, że przedmiotem dochodzena śledczych w sprawie Sławomira Nowaka jest “ukraiński wątek jego kariery”.

Powiedział też, kim są pozostali dwaj mężczyźni zatrzymani w tej sprawie. “Wśród zatrzymanych jest również były dowódca jednostki wojskowej GROM Dariusz Z. oraz przedsiębiorca z Gdańska Jacek P. Wszystkim trzem osobom zarzuca się przestępstwa o charakterze korupcyjnym, a także działania w ramach zorganizowanej grupie przestępczej” – powiedział rzecznik.

Sławomir N. w latach 2011-2013 był ministrem transportu w rządzie koalicji PO-PSL, a później – od 2016 do 2019 roku – szefem ukraińskiej Państwowej Agencji Dróg Ukrawtodor.

 

AIP

 

COMMENTS