Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Sprawdź co robić!

Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Sprawdź co robić!

Ministerstwo Zdrowia zaleca: Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz objawy: temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinieneś zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych.

Jak podkreśla ministerstwo w swoim komunikacie, “należy pamiętać, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach”.

Minister zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom, prowadzącym oddziały chorób zakaźnych, w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że dotychczas w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

Resort zdrowia przypomina, że w Polsce mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę. Dlatego ministerstwo prosi o zachowanie spokoju i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów, odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.

 

Rzecznik MZ: nie mamy w Polsce koronawirusa ale opracowaliśmy zalecenia

Rzecznik resortu zdrowia poinformował, że dotychczas nie mamy w Polsce zakażenia koronawirusem z Chin, jednak ministerstwo opracowało zalecenia zapewniające bezpieczeństwo na wypadek jego wykrycia.
Szpitale prowadzące oddziały chorób zakaźnych otrzymały dziś zalecenia wydane przez ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie stosowania procedur na wypadek zawleczenia koronawirusa, który wywołuje groźne zapalenie płuc.
Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał informacje dotyczące postępowania w przypadku wysokiej temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza , kaszlu i duszności. Jeśli to dotyczy osoby, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni była w Chinach lub miała kontakt z osobą tam podróżującą, to powinna udać się bezpośrednio do oddziału chorób zakaźnych. Lista wszystkich oddziałów w Polsce jest już dostępna na stronie internetowej resortu zdrowia.
Osoby z objawami przeziębienia i grypy, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie były w Chinach i nie miały kontaktu z podróżującymi tam, powinny zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu – powiedział Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik podkreślił, że w Polsce mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, dlatego ministerstwo prosi o zachowanie spokoju i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów, odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem. Bardzo istotna – przy wystąpieniach objawów chorobowych – jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była ostatnio w tym rejonie, dodał rzecznik.
Według najnowszych danych, wskutek zarażenia koronawirusem zmarło w Chinach 106 osób. Zakażonych jest około czterech i pół tysiąca. W Europie przypadki wirusa stwierdzono we Francji i w Niemczech.

W RCB odbyło się robocze spotkanie w związku z koronawirusem

Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także resortów: zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji wzięli udział w spotkaniu roboczym poświęconym omówieniu sytuacji w związku z koronawirusem 2019-nCoV – poinformowało w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację, działania podejmowane przez poszczególne służby i instytucje oraz szczegóły obiegu informacji. RCB poinformowało także, że aby ograniczyć możliwość przedostania się wirusa do Polski zostały wprowadzone środki zaradcze wobec podróżnych przybywających do Polski z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa. Wszyscy podróżujący samolotem z obszaru zagrożonego dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera, w której należy podać dane kontaktowe i miejsca pobytu. Kartę wypełnia się w trakcie lotu.
Na stronach GIS oraz ministerstwa zdrowia zamieszczane są bieżące komunikaty dotyczące zasad postępowania osób z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem. Informacje dla podróżnych zamieszcza na swych stronach MSZ. Resort dyplomacji odradza także wszelkie podróże do prowincji Hubei i zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytorium Chin.
Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska potwierdziła Informacyjnej Agencji Radiowej, że w Polsce nie stwierdzono dotychczas żadnego przypadku zakażenia koronawirusem z Chin, a zgłoszone ostatnio przypadki w Kujawsko-Pomorskiem i na Opolszczyźnie wykluczyły zakażenie wirusem nowego typu.

IAR/Tomasz Marciniuk/komunikat RCB/wcześn. /kj

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/kj

IAR/Ministerstwo Zdrowia/mk/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0