"> Bursztyny sfinansują przekop Mierzei Wiślanej? - wiadomosci.com

Bursztyny sfinansują przekop Mierzei Wiślanej?

Bursztyny sfinansują przekop Mierzei Wiślanej?

Trwają badania, których celem jest ocena złóż bursztynu na terenie przyszłego przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dementuje informacje o dużej wartości bursztynu, sięgającej nawet 900 milionów złotych.

Według ministra Marka Gróbarczyka nie jest tajemnicą, że Mierzeja Wiślana słynie z obecności bursztynu. Minister studzi jednak entuzjazm. Obecnie trwa analiza tamtejszych złóż. Minister powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że ostatecznie to wykopy pokażą skalę obecności bursztynu. Prace prowadzi Urząd Morski w Gdyni. Jeżeli w przyszłości będzie wydana koncesja, to dochód z bursztynu trafi do państwa. Jak dodał Marek Gróbarczyk, informacji w tej sprawie będzie udzielało ministerstwo środowiska.

Minister wyjaśnia, że przekop Mierzi Wiślanej ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa.

Budowa kanału żeglugowego z Bałtyku do Elbląga ma kosztować około 880 milionów złotych.

 

***

 

Urząd Morski w Gdyni szacuje i ocenia złoża bursztynu na terenie przyszłego przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Wcześniej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dementował informacje o dużej wartości bursztynu, sięgającej nawet 900 milionów złotych.

Dyrektor urzędu morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski wyjaśnia, że w ciągu dwóch – trzech tygodni będą znane wyniki badań złóż bursztynu pod przyszłym kanałem żeglugowym. Zastrzega on, że ze względu na wyśrubowane terminy prace są intensywne. Dyrektor spodziewa się, że pod koniec marca bądź na początku kwietnia urząd będzie posiadał kalkulację. Wtedy zapadnie decyzja bądź o wystąpieniu o koncesję do ministerstwa środowiska, bądź o dalszej budowie kanału.

Na Mierzei Wiślanej nie ma wielkich ilości bursztynu – mówi Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor urzędu morskiego w Gdyni. Więcej bursztynu, jak twierdzi dyrektor, znajduje się od strony zalewu. Według niego zasoby tego surowca znajdują się poniżej inwestycji.

Ministerstwo zapewnia, że inwestycja ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa. Na ten cel trafi łącznie około 880 milionów złotych.

 

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / # Karol Tokarczyk / ap/kj

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/ # Karol Tokarczyk /Rita/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0