HomeUncategorized

Burmistrz Niles zaproponował przywrócenie nazwy Parku na cześć Josepha Jozwiaka w Niles

Burmistrz Niles zaproponował przywrócenie nazwy Parku na cześć Josepha Jozwiaka w Niles

Niles -19 lutego 2019 r. – Andrew Przybylo, burmistrz miasteczka Niles zaprezentował propozycję przywrócenia nazwy Parku na cześć Josepha Jozwiaka, byłego Prezesa Zarządu Parków w Niles w czasie posiedzenia Zarządu Parków w dniu 19 lutego. Chodzi o powrót do nazwy Parku im. Joe Jozwiaka, która funkcjonowała przez kilka dekad od 1960 do 1998 roku, a potem została zagubiona.

Propozycja ta będzie dyskutowana przez członków Zarządu Parków Niles w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Głos w sprawie propozycji zabrali przedstawiciele polonijnej społeczności:
* Iwona Filipiak, była prezes Izby Gospodarczej w Niles, przedstawicielka świata biznesu odpowiedzialna za rozwoj w Polonijnej Izbie Gospodarczej . Pani Iwona opowiedziała się zdecydowanie za powrotem nazwy Parku im. Joe Jozwiaka.
* Dr. Lucja Mirowska-Kopec – Sekretarz Związku Klubów Polskich wypowiedziała się w imieniu męża, Prezesa Związku Klubów Polskich własnym i wielu członków organizacji za zdecydowanynm udzieleniem poparcia do powrotu do nazwy im. Joe Jozwiaka dla jednego z parków Niles. Wielu członków ZKP mieszka w Niles, dzieci chodzą do szkół.
* Małgorzata Ptaszynska, polonijna dziennikarka radiowa i telewizyjna, która pisze i przygotowuje wiele programów o tym, co dzieje się w aglomeracji chicagowskiej, w tym w Niles. Udzieliła poparcia w imieniu własnym i wielu słuchaczy do uhonorowania wkładu byłego prezesa Zarządu Parków w Niles Joe Jozwiaka i przywrócenia z powrotem jego imienia parkowi w Niles.

* Andrzej Mikolajczyk – jako ojciec często zawożę dzieci i ich kolegów, koleżanki do parku w Niles na zajęcia sportowe, uroczystości rodzinne. Młodzież lubi min. Park LeVerde, piękny i nowoczesny ośrodek sportowo-rekreacyjny. Opowiedziałem władzom Zarządu Parków o tym , że jako dziennikarz wielokrotnie pisałem artykuły na temat miasteczka Niles i wydarzeń, które się w Niles odbywają. Niles jest traktowane w skali kraju jako sprzyjające wychowaniu dzieci i rodziny.

Pisałem i pomagałem przy powstaniu i organizacji Festivalu Polonaise, który otrzymał jednogłośne poparcie w 2019 roku od wszystkich członków zarządu parków.

W ostatnim okresie nagłaśniamy jako polonijni dziennikarze znakomity Festiwal: „Coming Together: Celebrating Polish Culture”//”/Spotykamy się razem. Celebrujemy polską kulturę”.

Festiwal odbywa się od stycznia do kwietnia, 2019 w miasteczkach: Niles, Skokie, Morton Grove i Lincolnwood. Większość imprez odbywa się w miasteczku Niles, w różnych instytucjach jak biblioteki, szkoły.

W spotkaniu Zarządu Parków uczestniczyła spora grupa naszych rodaków, udzielając wsparcia swoją obecnością, rozmowami, głosami poparcia w indywidualnych rozmowach. To zrobiło ogromne wrażenie na uczestnikach spotkania.

Podkreśliłem w mojejj wypowiedzi, że powrót do nazwy i uhonorowanie Joe Jozwiaka byłoby pięknym akcentem wpisującym się w celebrowanie kultury polskiej i podkreślenie jego własnego wkładu a także wkładu Polonii, która go popierała i która odgrywa ogromną rolę w życiu miasteczka Niles.

W czasie rozmów w członkami zarządu dowiedzieliśmy się o tym, że niektórzy z nich pamiętają Joe Jozwiaka. Kilku z nich chodzilo, bawiło się w Parku im. Joe Jozwiaka. Ta nazwa została zagubiona w ostatnich dekadach.

Czy nazwa Joe Jozwiak Park zostanie przywrócona, a on uhonorowany i doceniony? Ostteczna decyzja zależy od decyzji Zarządu Parków w Niles. To zależy także od wielu z nas, od naszych petycji w tej sprawie, zabierania głosu na rzecz poparcia.

Po raz pierwszy o tej sprawie zaczęliśmy mówić z burmistrzem Andrew Przybyło w wywiadzie radiowym w Polski FM na początku lutego, b.r. , opublikowaliśmy nagranie video. Opublikowaliśmy też jako pierwsi artykul w tej sprawie, potem udostępnilismy materiały prasowe innym dziennikarzom i tysiącom czytelnikow. Sprawa wymaga społecznego poparcia całej Polonii.

Temat podjęlo już sporo polonijnych dziennikarzy radiowych, prasowych, telewizyjnych w Chicago. Jest to już inicjatywa społeczności polonijnej. Wymaga jednak dalszej skutecznej pracy, aby zostać urzeczywistniona.

Propozycja ta będzie dyskutowana przez członków Zarządu Parków Niles w najbliższych tygodniach i miesiącach. Do tematu powrócimy.

@ Tekst i zdjęcie: Andrzej Mikołajczyk

 

Foto: Andrew Przybylo, burmistrz miasteczka Niles, Ray Czarnik, Wice-Prezes Zarządu Parków w Niles wraz z Polską grupą, która uczestniczyła w spotkaniu Zarządu Parków w Niles. 

COMMENTS