HomeŚwiat

Burmistrz Londynu : Londyn straci na brexicie, potrzebujemy Polaków

Burmistrz Londynu : Londyn straci na brexicie, potrzebujemy Polaków

Burmistrz Londynu Sadiq Khan mówi Polskiemu Radiu, że miasto straci na brexicie. Zwraca uwagę, że brytyjska stolica, od dawna oparta w dużym stopniu na pracy i wkładzie kulturalnym imigrantów, ucierpi, jeśli Polacy przestaną tu przyjeżdzać.

Sadiq Khan jest zdania, że wyjście z Unii Europejskiej – nieważne w jakiej formie – uderzy w gospodarkę Londynu, która od lat opiera się na więzach z globalnym rynkiem, a w dodatku korzysta z pracy imigrantów z całego świata, w tym z Unii. “Londyn straci, jeśli nie będziemy mieli możliwości przyciągania do siebie utalentowanych ludzi. Londyn straci, jeśli polscy londyńczycy postanowią stąd wyjechać. Londyn straci też, jeśli Polacy, którzy chcą się w pełni zrealizować, nie podejmą teraz decyzji, by do nas przybyć” – zwraca uwagę rozmówca Polskiego Radia.
Pytany o to, jak mógłby przekonać imigrantów, którzy w wyniku brexitowej niepewności rozważają opuszczenie Wysp Sadiq Khan mówi: “Moja wiadomość dla każdego, kto rozważa wyjazd to: nie wyjeżdżajcie. To miasto jest najwspanialszym miastem świata właśnie przez wasz wkład: gospodarczy, kulturalny i społeczny” – deklaruje Sadiq Khan. Burmistrz podkreśla też, że więzy Polaków z Londynem sięgają głębiej, niż tylko do 2004 roku, kiedy to Polska przystąpiła do Unii, a jej rynek otworzył się dla naszych rodaków. “Londyńczycy polskiego pochodzenia odgrywają tu wielką rolę od dawna i oby to trwało jak najdłużej” – mówi Sadiq Khan.
Burmistrz Londynu skrytykował też premier Theresę May. Jego zdaniem specjalnie stara się ona stworzyć niekorzystny klimat wokół tematu imigracji. “Premier May wysyła sygnał, że imigracja jest tu największym problemem, że nie cenimy waszego wkładu. Ja mówię, że jest dokładnie odwrotnie” – deklaruje Sadiq Khan.
Lider lewicowej Partii Pracy Jeremy Corbyn popiera jednak zakończenie wolnego przepływu pracowników i kontrolowanie przez Zjednoczone Królestwo imigracji. Dopytywany przez londyńskiego korespondenta Polskiego Radia, czy w kwestii migracji pozostaje w sporze z liderem swej partii, Sadiq Khan unikał odpowiedzi.
Według opublikowanych dziś statystyk liczba Polaków na Wyspach zmniejszyła się w porównaniu do badań z zeszłego roku o 36 tysięcy. Część ekspertów spodziewała się większego załamania, ale to i tak największy spadek od 2004 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/mcm/ dw

COMMENTS