Parlament Europejski podważa ustalenia unijnego szczytu dotyczące mechanizmu praworządnościowego. Na krytykę odpowiada minister do spraw europejskich. Konrad Szymański powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że uzgodnienia przywódców z ubiegłego tygodnia są dobre dla bezpieczeństwa budżetowego i prawnego Polski. „Krytyka Europarlamentu tylko to potwierdza” – dodał minister.
Przypomnijmy, we wnioskach ze szczytu napisano, że mechanizm uzależniający wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych może być stosowany tylko dla ochrony unijnych finansów przed korupcją i defraudacją. Wnioski przewidują też odłożenie stosowania mechanizmu do czasu orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego zgodności z europejskim prawem.
W rezolucji uzgodnionej przez cztery grupy – chadeków, socjalistów, liberałów i zielonych napisano, że wnioski ze szczytu nie mogą być wiążące dla Komisji i że stosowanie rozporządzenia „fundusze za praworządność” nie może być uzależnione od przyjęcia jakichkolwiek wytycznych.
Parlament Europejski zapowiedział też, że będzie domagał się od unijnego Trybunału rozstrzygnięcia w sprawie mechanizmu warunkowości w trybie przyspieszonym. W przeciwnym razie europosłowie grożą odmową zatwierdzenia wykonania unijnego budżetu.
Minister do spraw europejskich Konrad Szymański powiedział, że takie stanowisko oznacza, iż Parlament Europejski jest niezadowolony z wyników szczytu. „I słusznie, biorąc pod uwagę, że to głównie Parlament Europejski chciał pod pretekstem praworządności szantażować państwa według politycznego uznania” – skomentował minister. Powiedział też, że to kolejny dowód na to, iż nasze uzgodnienia są dobre dla bezpieczeństwa prawnego i budżetowego Polski. „Rozporządzenie będzie stosowane przez Komisję Europejską, a nie Parlament Europejski” – dodał minister Szymański.
IAR/Beata Płomecka/Bruksela/i mg/w wk