4.2 C
Chicago
Sunday, December 3, 2023

“Buchalter z Auschwitz” skazany na 4 lata więzienia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niemiecki sąd wydał wyrok w sprawie byłego nazisty Oskara Groeninga. 94-letni “buchalter z Auschwitz” został oskarżony o pomoc w morderstwie ponad 300 tysięcy Żydów i skazany na cztery lata więzienia. To jeden z ostatnich procesów zbrodniarzy wojennych z II wojny światowej.

 

Proces byłego strażnika z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau trwał od kwietnia tego roku. W środę sąd w Lüneburgu uznał 94-letniego Groeninga winnego pomocy zbrodniarzom, którzy dopuścili się masowego mordu co najmniej 300 tysięcy ludzi, głównie węgierskich Żydów w okresie od maja do czerwca 1944 roku. Głównym zadaniem Groeninga, nazywanego “buchalterem z Auschwitz”, było konfiskowanie bagaży, osobistych przedmiotów i pieniędzy należących do ludzi zsyłanych do nazistowskiego obozu. Zdaniem sędziów, działania Niemca, który bezpośrednio nie pozbawił nikogo życia, przyczyniły się do sprawnego funkcjonowania Auschwitz-Birkenau.

 

Niemiec ma spędzić w więzieniu cztery lata – to więcej niż domagała się prokuratura, która żądała dla Groeninga 3,5 roku pozbawienia wolności. Obrońcy byłego nazisty apelowali o uniewinnienie mężczyzny. Wątpliwe jest, by oskarżony od razu trafił  do  celi, z uwagi na jego zaawansowany wiek oraz stan zdrowia.  Jak podaje BBC, wyroku na sali rozpraw wysłuchało kilka osób, które przeżyły obóz koncentracyjny. W samym procesie w Lüneburgu zeznawało 63 ocalałych z Holocaustu.

 

Jedną z najważniejszych kwestii, która musiał rozpatrzeć sąd, była ocena czy naziści, którzy bezpośrednio nie dopuścili się morderstw, lecz uczestniczyli w Holocauście, mogą być uznani za zbrodniarzy. Podczas procesu Groening przyznał, że czuje się “moralnie współodpowiedzialny” za zabójstwa setek ludzi i błaga o wybaczenie. 94-latek był także jednym z nielicznych byłych nazistowskich żołnierzy, który otwarcie mówił o swojej roli w obozie koncentracyjnym i, jak twierdził, w ostatnich latach  walczył z ludźmi, którzy negowali Holocaust.  – Widziałem komory gazowe, widziałem krematoria – mówił były nazista.

 

Oskar Gröning zaczął służbę w Auschwitz w 1942 roku wieku 21 lat. Jak stwierdził, od razu po przybyciu przekonał się, że Auschwitz jest “niecodziennym” miejscem. Były strażnik obozu koncentracyjnego powiedział kilka miesięcy temu podczas swojej przemowy przed sądem w Lüneburgu, że samodzielnie zgłosił się do oddziałów SS, lecz trzykrotnie prosił przełożonych o przeniesienie go z obozu w Oświęcimiu. Jak podaje “The Times”, Niemiec stwierdził, że nie mógł znieść horroru, jakiego był tam świadkiem. Jego trzecia prośba została uwzględniona i Gröning opuścił obóz w listopadzie 1944 roku.