Brytyjski rząd przegrywa głosowanie ws. Brexitu

Brytyjski rząd przegrywa głosowanie ws. Brexitu

Brytyjski rząd przegrał głosowanie w sprawie Brexitu. Izba Lordów przegłosowała poprawkę, zwiększającą rolę parlamentu w procesie akceptacji umowy brexitowej, wynegocjowanej przez gabinet Theresy May. Poprawka mówi, że jeśli parlament nie zaakceptuje ostatecznego jej kształtu, to może nakazać ministrom powrót do stołu negocjacyjnego. Tymczasem rząd od początku chce prostego głosowania: albo posłowie zaakceptują wynegocjowany układ, albo Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez żadnego porozumienia.

 

Za zmianami głosowało 335 lordów, 244 było przeciw. Ich zwolennicy argumentowali, że zasada suwerenności parlamentu oznacza, iż jego rola w procesie Brexitu musi być większa. “Nie chodzi o tworzenie kryzysu konstytucyjnego, ale o poproszenie, by to parlament zdecydował, czy wynik negocjacji jest dobry dla kraju” – mówiła baronessa Hayter z Partii Pracy. Sekretarz stanu w Ministerstwie Brexitu, lord Callanan odpowiadał, że “nie jest w interesie demokracji, by tak redefiniować naturę naszej demokracji”. Przekonywał, że cechą porzadku konstytucyjnego kraju jest to, że Zjednoczone Królestwo za granicą reprezentuje rząd.
Legitymacja izby wyższej nie jest jednak wysoka, bo jej członkowie nie pochodzą z wyboru. Projekt wróci do Izby Gmin, która może go odrzucić. W tej izbie partia premier Theresy May ma większość. Z drugiej strony, jest to jednak większość nieznaczna, a część posłów z Partii Konserwatywnej waha się, czy w tej kwestii nie zbuntować się przeciwko rządowi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/em/dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0