HomeŚwiat

Brytyjski rząd pozbawia dżihadystów paszportów

Brytyjski rząd pozbawia dżihadystów paszportów

Brytyjski rząd pozbawia paszportów dżihadystów i innych przestępców, którzy mogliby wrócić na Wyspy – donosi gazeta “Sunday Times”. Dokumenty straciło już 150 osób. W Wielkiej Brytanii narastają obawy, że z upadającego samozwańczego kalifatu będą napływali ludzie, chcący przeprowadzić w kraju zamachy. 

“Suday Times” opisuje, że w brytyjskich służbach panuje mobilizacja. Tylko od czasu ataków w Westminsterze i Manchesterze paszporty unieważniono 30 osobom. Dokumenty można jednak odebrać tylko ludziom z podwójnym obywatelstwem. Prawo międzynarodowe nie pozwala na odbieranie paszportu, jeśli wiązałoby się to z pozbawieniem człowieka przynależności państwowej.
Brytyjski wywiad ostrzega: około 300 osób może próbować wrócić na Wyspy i siać zniszczenie. Gazeta publikuje dziś rozmową z kobietą wywiezioną podstępem na tereny opanowane przez ISIS. Kobieta opowiada, ze w punkcie szczytowym potęgi organizacji istniało nawet miejsce nazywane “Little Britain” – “Mała Brytania” – gdzie mieszkali zradykalizowani Brytyjczycy.
Jesienią spodziewany jest szczegółowy przegląd i reforma brytyjskiego prawa antyterrorystycznego, która ma dać służbom więcej uprawnień. “Zagrożenie jest realne. Nie ma mowy o czymś takim jak zbytnia czujność” – ostrzega w w komentarzu redakcyjnym “Sunday Times”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/dabr

COMMENTS