HomeŚwiat

Brytyjska premier atakuje szkockich nacjonalistów

Brytyjska premier atakuje szkockich nacjonalistów

Brytyjska premier oskarżyła Szkocką Partię Narodową o lekceważenie interesów przeciętnych mieszkańców kraju.

Podczas konferencji szkockiego odłamu Konserwatystów w Glasgow, Theresa May powtórzyła, że pragnie zachowania jedności Zjednoczonego Królestwa. Pierwsza minister Szkocji sygnalizuje, że decyzja o Brexicie może skłonić euroentuzjastycznych Szkotów do rozpisania drugiego referendum ws. oderwania się od Londynu.
W Glasgow Theresa May apelowała o jedność i podkreślała, że Szkotów, Walijczyków, Anglików i Irlandczyków z Północy łączą poglądy, interesy gospodarcze i polityczne oraz wartości. Oskarżyła rządzącą krajem SNP o przedkładanie niepodległości ponad codzienne zmartwienia obywateli. “Polityka to nie gra, a rząd nie jest platformą do ścigania konstytucyjnych obsesji. Służy do podejmowania poważnych decyzji, mających poprawić ludzkie życie. Wąski nacjonalizm skupiający się na niepodległosci za wszelką cenę to lekceważenie Szkocji” – mówiła premier. Theresa May podała przykład szkolnictwa którego poziom – według oficjalnych danych – obniżył się pod rządami SNP. Szefowa nacjonalistów, Nicola Sturgeon mówi że twardy Brextit, za jakim opowiada się Theresa May nie jest w interesie Szkocji, która zdecydowanie zagłosowała za pozostaniem we Wspólnocie.
17. marca w Aberdeen odbędzie się coroczna konferencja Szkockiej Partii Narodowej. Zdaniem komentatorów możliwe jest, że Sturgeon wykorzysta tę okazję, by ogłosić, że SNP domaga się drugiego referendum ws. niepodległości. Poprzednie odbyło się jesienią 2014 roku. 55% Szkotów opowiedziało się wtedy za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

Adam Dąbrowski, Londyn, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS