HomeŚwiat

Brytyjczycy wydali aż 200 miliardów funtów na walkę z koronawirusem

Brytyjczycy wydali aż 200 miliardów funtów na walkę z koronawirusem

Prawie 200 miliardów funtów wydał brytyjski rząd na walkę z koronawirusem. Według prognoz, wydatki wzrosną.

15 miliardów funtów wydano na sprzęt ochronny, 10 na testy i śledzenie zachorowań, co ma zapobiec powstaniu nowych ognisk choroby.

Główne koszty to programy społeczne, na skalę niewidzianą dotąd na Wyspach. Tylko ogłoszony wczoraj plan zakłada wydanie 30 miliardów funtów. Jego cele to między innymi ochrona miejsc pracy – przedsiębiorcy dostaną pieniądze, by nie zwalniać ludzi, czy też też obniżka VAT dla sektora turystycznego, zamrożonego od marca.Londyn wyda na to więcej niż planowany na ten rok budżet na służbę zdrowia. Mimo tego ministrów finansów Rishi Sunak nie pozostawiał w BBC złudzeń. “Czy uchronimy każdego? Oczywiście, ze nie. Ale gdy spoglądam na całokształt, wiem, że stworzyliśmy jeden z najbardziej kompleksowych programów pomocy na świecie” – deklarował Rishi Sunak. Minister kilkukrotnie podkreślił, że priorytetem jest uniknięcie masowego bezrobocia, jakie panowało na Wyspach w latach osiemdziesiątych, gdy za rządów Margaret Thatcher stawiano na oszczędności w wydatkach publicznych i walkę z inflacją.

Dzisiejsza analiza Financial Times mówi, że w sumie w tym roku rząd może pożyzyć ponad 350 miliardów funtów. Wpływ na to ma także prognozowane załamanie wpływów z podatków. Deficyt osiągnąć miałby 18% PKB, czyli dwa razy więcej niż w najgorszym punkcie kryzysu finansowego z lat 2008-2009.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/w to/

COMMENTS