15.4 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Bruksela: Szczyt przywódców UE, na stole projekt kompromisu ws. pakietu budżetowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na rozpoczynającym się dziś (10.12) w Brukseli dwudniowym szczycie Rady Europejskiej może zostać zawarte ostateczne porozumienie w sprawie pakietu budżetowego. Kością niezgody jest kwestionowane przez Polskę i Węgry rozporządzenie wprowadzające mechanizm „fundusze za praworządność”.

 

Na stole negocjacyjnym jest projekt konkluzji Rady Europejskiej, które obwarowują przyjęte rozwiązania dotyczące warunkowości wypłat wspólnotowych środków.

 

Jak mówił Polskiemu Radiu minister do spraw europejskich Konrad Szymański, Warszawa chce jasnego zobowiązania Komisji Europejskiej w protokole Rady Europejskiej, że mechanizm warunkowości będzie uruchamiany tylko na zasadach określonych przez unijnych przywódców. Polska oczekuje również, że ustalenia ze szczytu potwierdzą możliwość zastosowania warunkowości tylko w ochronie unijnego budżetu.

 

W projekcie konkluzji zapisano, że środki zastosowane w mechanizmie muszą być proporcjonalne do rozmiaru naruszenia praworządności w zakresie zarządzania pieniędzmi z unijnego budżetu i interesami finansowymi Wspólnoty. Ponadto powiązanie między naruszeniem i negatywnymi konsekwencjami dla budżetu musi być wystarczająco bezpośrednie i należycie ustalone.
„Oczekujemy jasnej deklaracji, że sam fakt stwierdzenia naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności, to jest warstwa interpretacyjna” – podkreślał minister Konrad Szymański.

 

Przyjęcie projektu konkluzji oznaczałoby odłożenie w czasie działania rozporządzenia o warunkowości. W myśl propozycji, Komisja Europejska miałaby przygotować specjalne wytyczne dotyczące stosowania rozporządzenia. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zapisanie w konkluzjach odesłania przepisów do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Dopiero po wyroku Bruksela mogłaby je zastosować.

 

„W tej chwili trwają negocjacje unijne, ale one jeszcze się nie zakończyły. Choć do porozumienia jest krok bliżej niż jeszcze kilka dni temu, to należy podkreślić, że same rezultaty i ostateczna propozycja porozumienia może być wypracowana na posiedzeniu Rady Europejskiej. Do tego czasu trwają negocjacje i jeszcze żadnych ustaleń nie ma” – informował w środę po południu rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Negatywnie o projekcie konkluzji wypowiedział się natomiast lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Polityk podkreślił na Twitterze, że „konkluzje interpretujące” i „wytyczne” nie są prawem, a jest nim rozporządzenie. „Jeżeli rozporządzenie łączące budżet z ideologią wejdzie w życie, będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktów. Nie zgadzamy się na to” – napisał Zbigniew Ziobro.

 

Natomiast lider Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin oświadczył, że jego ugrupowanie odrzuca alternatywę „weto albo śmierć”. Polityk mówił o uzgodnieniu na linii Warszawa-Berlin-Budapeszt i wyraził nadzieję, że obejmie ono pozostałe 24 stolice Europy.

 

Na unijny pakiet budżetowy, oprócz rozporządzenia o warunkowości, składa się budżet na lata 2021-27 oraz fundusz odbudowy. Razem to 1,8 bln euro, z czego 750 mld to wartość koronafunduszu, będącego kombinacją dotacji i pożyczek. W sumie w najbliższej perspektywie finansowej Polsce ma przypaść około 700 miliardów złotych.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520