HomePOLSKA

Brońcie naszych łóżek! Owsiak nie odda łóżek WOŚP dla chorych na COVID. To zadanie państwa

Brońcie naszych łóżek! Owsiak nie odda łóżek WOŚP dla chorych na COVID. To zadanie państwa

– Brońcie naszych łóżek – zaapelował na Facebooku Jerzy Owsiak. Nie zgodził się na przekazanie pacjentom z Covid łóżek ze szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie. Stwierdził, że w sytuacji totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej nie może być zgody na takie działanie.

 

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie zgłosił się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy może przekazać innemu szpitalowi w Lublinie łóżka zakupione przez WOŚP. Łóżka te miałyby zostać przeznaczone dla pacjentów z Covid.

Jerzy Owsiak na swojej stronie na Facebooku napisał, że nie zgadza się na to.

– Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie. W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce. Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać. Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego – napisał Owsiak.

Dodał, że obawia się, iż przekazane łóżka nigdy nie wróciłyby już na swoje miejsce. Podobne obawy ma co do oddziału geriatrycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie. Jak informuje Owsiak, wojewoda mazowiecki przekształcił 34 łóżka z tamtego oddziału na walkę z Covid. – Z ogromnym żalem, ale staraliśmy się zrozumieć tę wyjątkową decyzję. Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią – pisze szef Wielkiej Orkiestry. Teraz obawia się, że tamte łóżka nigdy już nie wrócą do swego pierwotnego przeznaczenia.

– Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego. Wszystkie łóżka są produkcji polskiej i można je kupić w polskich fabrykach – pisze Owsiak.

– Przypominamy, że nasza Fundacja przekazała sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości prawie 50 milionów i nadal jest gotowa pomagać Polakom w tej walce, ale nie powinna na dzień dzisiejszy w podstawowych zadaniach zastępować państwa.
Pilnujcie naszych łóżek! – kończy szef WOŚP swój apel na Facebooku.

Do wpisu Owsiaka odniósł się we wtorek na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

“Czy to prawda Panie @jerzy_owsiak? Dwa specjalistyczne łóżka bezczynnie stojące w jednym szpitalu wojewódzkim nie mogą być przekazane do drugiego szpitala wojewódzkiego, gdzie służyłyby chorym? Dlaczego? Pan też w opozycji?” – napisał Czarnek.

Na odpowiedź Owsiaka nie trzeba było długo czekać.

Red. Wojciech Rogacin PolskaPress AIP/(PAP)

COMMENTS