HomeŚwiat

Brexit: Brytyjski parlament zdecyduje, czy będą przyspieszone wybory

Brexit: Brytyjski parlament zdecyduje, czy będą przyspieszone wybory

Brytyjski parlament może w poniedziałek zdecydować o zorganizowaniu przyśpieszonych wyborów. Poinformował o tym przewodniczący Izby Gmin Jacob Rees-Mogg. Parlamentarzyści “będą mogli debatować nad wnioskiem dotyczącym wcześniejszych wyborów i przyjąć go” – przekazał podczas posiedzenia polityk. Wcześniej premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w liście do lidera opozycji Jeremy’ego Corbyna zwrócił się z prośbą o poparcie organizacji wyborów 12 grudnia.

Tymczasem brytyjski parlament przyjął w głosowaniu rządowy harmonogram przeprowadzenia brexitu. Za planem głosowało 310 posłów, a przeciw 294. Agencja Reutera zaznacza jednak, że wynik głosowania wzmacnia pozycję szefa brytyjskiego rządu jedynie w niewielkim stopniu, ponieważ wciąż nie ma on większości i przez to, bez poparcia przeciwników politycznych, nie może doprowadzić do przeforsowania zapisów koniecznych do wdrożenia umowy brexitowej.

Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską 31 października. Prawdopodobnie do tego czasu nie uda się jednak zakończyć prac na dokumentem dotyczącym brexitu. Przedłużenie brexitu z tego powodu poparli liderzy grup politycznych Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący Europarlamentu David Sassoli napisał rekomendację do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, by Rada zaakceptowała przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

IAR/Reuters/wcz./vey/sk

COMMENTS