HomeWIELKA BRYTANIA

Brexit – Borys Johnson poszedł na kompromis ze zbuntowanymi konserwatystami

Brexit – Borys Johnson poszedł na kompromis ze zbuntowanymi konserwatystami

Zbuntowani konserwatyści zmusili Borisa Johnsona do cofnięcia się w swoich dotychczasowych planach. Członkowie rządu byli mocno przeciwni wprowadzeniu ustawy, która pozwoliłaby złamać międzynarodowe prawo.

Po dwóch dniach negocjacji za zamkniętymi drzwiami, Premier Boris Johnson, zgodził się aby dać prawo posłom, samemu zdecydować kiedy będą chcieli użyć mocy prawnej aby złamać uzgodnienia Brexitu.

Do ugody doszło kilka godzin po tym, jak Lord Keen – Rzecznik Generalny Szkocji, poddał się do dymisji. Stwierdził, że próbował walczyć z proponowanymi naruszeniami prawa, w nowej ustawie i doszedł do wniosku, że nie jest w stanie ich obronić.

Jego odejście nałoży dodatkową presję na Sekretarza Sprawiedliwości, Roberta Bucklanda, oraz na Prokurator Generalną Suellę Braverman. Oni teraz też będą musieli poważnie przemyśleć, czy aby nie poddać się do dymisji w świetle potencjalnego łamania prawa przez Wielką Brytanię.

Kompromis jaki Johnson zawarł z posłami na pewno nie uspokoi polityków w Brukseli. Dalej są w stanie potencjalnie złamać prawo i naruszyć ustalenia Brexitu.

Członkowie Labour Party, twierdzą, że zgodnie z kompromisem, nikt nie będzie mógł na tym etapie podważyć użycia nowo przyznanej władzy. Uważają, że sytuacja jest teraz “jeszcze gorsza, nie lepsza.”

 

PS

COMMENTS