HomeWIELKA BRYTANIA

Brexit bez porozumienia będzie “droższy niż Covid” mówi gubernator Bank of England

Brexit bez porozumienia będzie “droższy niż Covid” mówi gubernator Bank of England

Andrew Bailey, gubernator Bank of England twierdzi, że Brexit, który nie skończy się żadną umową z Unią Europejską negatywnie odbije się na brytyjskiej ekonomii przez wiele najbliższych lat.

Andrew Bailey mówi, że długotrwały efekt braku podpisania jakiejkolwiek umowy Brexitowej będzie miał o wiele bardziej negatywny wpływ na ekonomię niż Covid-19.

W rozmowie z posłami z rady Commons Treasury, podsumował, że impakt koronawirusa jest ogromny, ale najpewniej krótkofalowy. To co się stanie na granicach w przypadku importu i eksportu, oraz wpływ na biznes międzynarodowy będzie jednak nieporównywalnie większy. Zajmie to po prostu dużo więcej czasu i szkody te będzie o wiele ciężej naprawić.

Do zakończenia okresu przejściowego został nieco ponad miesiąc. Umowa pomiędzy Londynem a Brukselą jest obecnie finalizowana. Nad krajem nadal ciąży jednak widmo Brexitu, w którym Anglia nic nie wynegocjowała. Brexitu, w którym nie podpisano żadnej ugody i nie zapewniono Brytyjczykom żadnych praw. To na pewno nie ułatwiłoby im kontynuowania funcjonowania swoich firm, w jak najmniej zmienionej formie.

W weekend, kanclerz Rishi Sunak powiedział, że Wielka Brytania nie powinna podpisać żadnej ugody, pod żadnym pozorem. Twierdzi, że obecnym priorytetem powinien zostać COVID-19, który jego zdaniem jest o wiele bardziej niebezpieczny niż “no-deal Brexit”.

Bailey podkreśla jednak, że w “najlepszym interesie WB i UE jest aby podpisać porozumienie handlowe.”

Zapytany o to, na podstawie jakich badań Bailey doszedł do takich wniosków opowiedział, że różne modele ekonomiczne wyraźnie przewidują długofalowy, negatywny wpływ na ekonomię. “Ekonomii zajmie bardzo dużo czasu, aby przystosować się do zmian w otwartości [granic] oraz zmian w profilu handlu.” – dodaje kanclerz Bank of England.

Covid-19 obecnie obniżył PKB kraju o 20%. To największy cios jaki odczuła brytyjska ekonomia w całej historii.

Brak podpisania umowy z Brukselą nie spowodowałby tak rażącego spadku, podczas jednego roku. Przewiduje się jednak, że w przeciągu dekady, PKB mogłoby spaść o 8%, co również byłoby ogromnym ciosem.

 

 

 

PS

COMMENTS