HomePILNE

Brazylia: Bolsonaro jest gotów zaakceptować zagraniczną pomoc, ale stawia warunki

Brazylia: Bolsonaro jest gotów zaakceptować zagraniczną pomoc, ale stawia warunki

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro jest gotów zaakceptować międzynarodową pomoc finansową – jednak tylko wówczas, gdy to Brazylia zadecyduje, na co zostanie przeznaczona. Poinformował o tym rzecznik prasowy prezydenta. Chodzi o pomoc oferowaną przez kraje z grupy G7 w związku z ogromnymi pożarami puszczy amazońskiej.

Słowa rzecznika Jaira Bosonaro wskazują na to, że Brazylia może zmienić swoje dotychczasowe podejście do kwestii międzynarodowego wsparcia zaoferowanego przez prezydenta Francji. Wczoraj Emmanuel Macron zapowiedział, że państwa G7 mogą przekazać Brazylii na walkę z pożarami 20 milionów dolarów. Wkrótce potem pałac prezydencki wydał oświadczenie, że Brazylia odrzuci tę pomoc.
Wcześniej Bolsonaro powiedział, że rozważy ofertę, ale postawił warunki. “Po pierwsze, pan Macron musi wycofać się z obelg, którymi mnie obrzuca. Nazwał mnie kłamcą” – mówił Bolsonaro.
Prezydent Brazylii uznał, że zaproponowana przez państwa G7 pomoc to “traktowanie jego kraju niczym kolonii”. Brazylijski minister spraw zagranicznych oświadczył, że nie ma potrzeby pomocy, a minister obrony – że pożary są pod kontrolą. Szef gabinetu prezydenta powiedział zaś, że zaoferowana pomoc “bardziej przydałaby się na zalesianie Europy i że to Brazylia powinna uczyć inne kraje, jak chronić przyrodę”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/wcześn./mile/sjo

COMMENTS