HomeCiekawostki

Branża spirytusowa chce informować klientów ile kalorii wypijają

Branża spirytusowa chce informować klientów ile kalorii wypijają

Już wkrótce dowiemy się ile kalorii mają alkohole wysokoprocentowe i z czego są produkowane wódki, whisky, brandy czy koniaki. W Brukseli został podpisany protokół ustaleń, w którym branża spirytusowa zobowiązuje się do umieszczania na etykietach butelek informacji o wartości energetycznej wyrobów spirytusowych oraz pełnej listy składników w nich zawartych.

Porozumienie zostało podpisane przez SpiritsEurope – organizację zrzeszającą 31 krajowych stowarzyszeń oraz 8 czołowych producentów mocnych alkoholi na świecie, w tym Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Prace nad uzgodnieniami trwały 14 miesięcy, w ścisłej współpracy z Komisją Europejską. „Żyjemy w czasach, w których konsumenci coraz częściej chcą być lepiej poinformowani o tym, co jedzą i piją, aby mogli dokonywać zdrowszych wyborów. Dlatego cieszę się, że dzisiaj branża spirytusowa robi krok naprzód, zapewniając Europejczykom taką możliwość. Gratuluję sektorowi i wzywam wszystkich producentów do wdrożenia postanowień protokołu zgodnie z uzgodnionymi parametrami i harmonogramem”, powiedział Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

 

Producenci wyrobów spirytusowych nie tylko zamieszczą na butelkach informację o wartości energetycznej, ale także zobowiązują się do opracowania internetowej listy składników wykorzystanych przy produkcji spirytualiów. Ten krok wykracza poza obowiązujące prawo – według obecnych przepisów surowce używane do produkcji napojów spirytusowych nie są uważane za składniki, ponieważ nie znajdziemy ich w produkcie końcowym (np. nie ma ziarna w butelce whisky lub wódki). Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy liczy, że nasi producenci szybko wdrożą w życie zapisy porozumienia i na sklepowych półkach zobaczymy butelki w nowych, etykietach z przydatnymi informacjami dla konsumentów. „Tak jak w przypadku artykułów spożywczych, które codziennie kupujemy – konsumenci powinni mieć możliwość poznania składu wyrobów spirytusowych. Zachęcam wszystkich polskich producentów do jak najszybszego wdrożenia w życie rozwiązań zawartych w podpisanym porozumienia.

 

W wielu naszych akcjach społecznych namawiamy Polaków do odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Dodatkowe informacje, które pojawią się na butelkach i w sieci, ułatwią im podejmowanie racjonalnych decyzji”, powiedział Witold Włodarczyk, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Chociaż protokół ma charakter dobrowolny, przedstawiciele branży liczą, że producenci w całej Europie bardzo szybko zaoferują klientom alkohol z informacjami o wartości energetycznej. SpiritsEurope szacuje, że do końca przyszłego roku jedna na cztery butelki będzie zawierać nowe oznaczenia, do końca 2021 roku – połowa butelek, a na koniec 2022 roku już 66 procent wyrobów spirytusowych.

 

red. aip

COMMENTS