"> Brakuje lekarstw w aptekach. Sprawka mafii lekowej? Od poniedziałku specjalna infolinia dla pacjentów - wiadomosci.com

Brakuje lekarstw w aptekach. Sprawka mafii lekowej? Od poniedziałku specjalna infolinia dla pacjentów

Brakuje lekarstw w aptekach. Sprawka mafii lekowej? Od poniedziałku specjalna infolinia dla pacjentów

Farmaceuci, lekarze i przede wszystkim pacjenci alarmują, że na rynku brakuje coraz więcej leków powszechnie stosowanych przez chorych np. na cukrzycę. Nie ma ich dla milionów chorych! Kryzys lekowy w Polsce jest coraz większy. W sumie brakuje około 500 leków.

W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.

– Przyjeżdżają do mnie pacjenci z odległych miast Śląska, bo mam jeszcze kilka opakowań leków na tarczycę i cukrzycę – mówi farmaceuta z sosnowieckiej apteki przy Kraszewskiego. – Od wielu tygodni obserwujemy niedobory wielu leków.

Takiego kryzysu lekowego jeszcze nie było, a może być tylko gorzej i drożej. Już teraz na rynku aptecznym brakuje pół tysiąca leków. Niepokojące sygnały słychać było od kilku miesięcy, ale ministerstwo zdrowia nie wprowadziło żadnego programu ratunkowego i dziś od okienka w aptekach coraz więcej pacjent ów zaczyna odchodzić z pustymi rękami.

Naczelna Izba Aptekarska wystosowała właśnie do ministra zdrowia apel o podjęcie pilnych działań, „mających na celu wyeliminowanie zaistniałego problemu braku dostępności do produktów leczniczych dla pacjentów”. Opozycja chce zwołania specjalnego posiedzenia komisji zdrowia poświęconego tej sprawie.

Na konferencji prasowej Główny Inspektor Farmaceutyczny wyjaśnił, że brak leków na aptecznych półkach to efekt kilku czynników. “Jeden z wytwórców miał dosyć spore problemy produkcyjne, z tym, że ta kwestia już została naprawiona, następna kwestia dotyczy Chin – od ubiegłego roku nastąpiły pewne problemy z wytwórcami w Chinach. Kolejna sprawa to jest kwestia wywozu leków z naszego kraju przez mafię lekową” – wyliczył. Jak zaznaczył Główny Inspektor Farmaceutyczny, przyczyną opóźnień w dostawach lekarstw jest też obowiązujący od lutego przepis dotyczący zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Zabezpieczenia mają ograniczyć wprowadzanie do obrotu sfałszowanych leków.

Paweł Piotrowski zaznaczył, że problemy dotyczą 95 substancji leczniczych w różnych postaciach i formulacjach, czyli ok. 300 leków. Dodał, że w aptekach są zamienniki brakujących leków, a aptekarze mają obowiązek o takich poinformować. Wyjaśnił, że problem z lekami nie występuje w szpitalach. “Szpitale mają zabezpieczone dostawy leków poprzez tzw. umowy przetargowe” – dodał Paweł Piotrowski.

Najgorsze jest to, że brakuje leków generycznych – tańszych zamienników, powszechnie stosowanych, na choroby przewlekłe. Obecny kryzys ma kilka przyczyn:

  • Obniżenie cen polskich leków – spowodowało, że stały się łakomym kąskiem i są masowo wywożone za granicę i tam z zyskiem sprzedawane.
  • Zmiany na liście leków refundowanych są kompletnie nieprzemyślane i ograniczają dostęp do leków milionom chorych, jak w przypadku cukrzycy. Nie ma też leków, na astmę, alergie, czy choroby tarczycy.
  • Produkcję leków uzależniliśmy od rynku azjatyckiego, który nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości komponentów

W poniedziałek udostępniona zostanie specjalna infolinia dla pacjentów. Pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta prowadzonej przez NFZ, będą dyżurować przedstawiciele Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, którzy wskażą, gdzie można kupić poszukiwany i deficytowy lek.

IAR/wczesn./Wj/gaj/Agata Pustułka AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0