4.2 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Brak rąk do pracy. Dla 90 procent prezesów firm pozyskanie nowego pracownika priorytetem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kadrowe problemy już teraz są bardzo uciążliwe dla przedsiębiorców, a w kolejnych latach będą się jeszcze pogłębiać – wynika z raportu PwC. Prognozowane tempo rozwoju polskiej gospodarki i rosnące potrzeby biznesu wskazują, że do 2025 roku na naszym rynku pracy może zabraknąć nawet 1,5 miliona osób – podkreśla Mariusz Ignatowicz, partner w PwC. Dodaje, że oznacza to konieczność zatrudniania dodatkowo każdego roku ponad 300 tysięcy pracowników. Tymczasem zaś, starzenie się społeczeństwa sprawia, że na emerytury odchodzą wykwalifikowani pracownicy, których trzeba będzie zastąpić. Nie ma jednak kim, bo czasy wyżu demograficznego, kiedy osoby urodzone w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wchodziły na rynek pracy mamy już za sobą. Do tego dochodzi wysoka dynamika migracji – zwraca uwagę Mariusz Ignatowicz.

Badanie PwC wykazało, że dla blisko 90 procent prezesów firm pozyskanie nowego pracownika jest obecnie największym wyzwaniem. I nie chodzi tylko o pracowników wykwalifikowanych, informatyków, o których wszyscy mówią. To są również kierowcy, operatorzy obrabiarek i także pracownicy niewykwalifikowani – wylicza Ignatowicz.
Agnieszka Kucharska z działu prawno-podatkowego PwC podkreśla, że dla uzupełnienia luki na rynku pracy niezbędne jest wprowadzenie ulg podatkowych i ułatwień administracyjnych upraszczających procedury zatrudniania cudzoziemców. Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców nie nadążają bowiem za potrzebami biznesu. Mimo pojawienia się w ostatnim czasie pewnych ułatwień, nadal procedury są niejasne i skomplikowane, a cały proces trwa zbyt długo. Dodatkowo w poszczególnych województwach są niejednolite oczekiwania urzędów. Stąd większość firm sektora nowoczesnych usług biznesowych, jako największe przeszkody w zatrudnianiu cudzoziemców wskazuje formalności administracyjne. Według raportu niezbędne jest między innymi stworzenie jednolitych systemów wydawania dokumentów legalizujących pracę w Polsce.
Autorzy raportu apelują też o podwojenie ulgi na start dla osób młodych, co miałoby ich zachęcić do szybszego podejmowania zatrudnienia. Proponują też wprowadzenie 5 procentowej stawki PIT dla osób, które zdecydują się na kontynuowanie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520