“Boże Ciało” – polskim kandydatem do Oscara

“Boże Ciało” – polskim kandydatem do Oscara

“Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film nieanglojęzyczny. Decyzja 7-osobowej Komisji Oscarowej zapadła jednogłośnie.

Przewodnicząca Komisji Ewa Puszczyńska, producentka “Idy” i “Zimnej wojny”, podkreśliła, że “Boże Ciało” to uniwersalna, poruszająca i prowokująca historia o przemianie duchowej człowieka. Jest to również nowe spojrzenie na wiarę w Boga. “Wydał nam się ten film dojrzałym, mądrym filmem młodego twórcy. Porywająca gra Bartosza Bieleni i wiarygodny sposób opowiadania Jana Komasy przekonują o tym, że Bóg może objawiać się w nieoczywisty sposób. Dodatkowo reakcje widzów i krytyki w Wenecji i Toronto oraz zainteresowanie dystrybutorów z wielu krajów pozwalają wierzyć w międzynarodowy sukces tego właśnie filmu – zaznaczyła przewodnicząca.
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski powiedział, że obraz Jana Komasy opowiada o wierze i poszukiwaniu dobra. Na uwagę zasługuje reżyseria i gra aktorska. “Jan Komasa jest młodym reżyserem w realiach polskich i to jest głos młodego pokolenia, które pojawia się w polskiej kinematografii.” – dodał Radosław Śmigulski.

 


Członek Komisji Oscarowej, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek uważa, że sukces “Bożego Ciała” na festiwalach w Wenecji i Toronto pokazuje, że film trafia do ludzi i wywołuje pełne pasji reakcje. “Tak właśnie reaguje Amerykańska Akademia – głównie sercem, a w drugiej kolejności głową” – dodaje Jan A.P. Kaczmarek. “Filmy formalne, eksperymentalne z reguły nie robią wrażenia. Natomiast filmy, które dotykają ważnych treści, relacji międzyludzkich, czy tematów, które elektryzują dzisiaj świat – one wygrywają” – mówił Jan A.P. Kaczmarek.
Film Jana Komasy znalazł się wśród 19 produkcji, które w przyszłym tygodniu będą rywalizować o Złote Lwy podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany kin wejdzie 11. października.
92. gala rozdania Oscarów odbędzie się 9 lutego 2020 roku.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Joanna Stankiewicz/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0