HomeKultura

“Boże Ciało” nominowane do Oscara!

“Boże Ciało” nominowane do Oscara!

Film Jana Komasy “Boże Ciało” został nominowany do Oscara w kategorii “film międzynarodowy”.

 

Filmy „Pewnego Razu w Hollywood”, „Irlandczyk”, „1917” oraz „Joker” otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród nominowanych jest także polski obraz „Boże Ciało”. Nominacje do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono w Los Angeles.

Filmy „Pewnego razu w Hollywood”, „1917”, „Joker” oraz „Irlandczyk” otrzymały nominacje we wszystkich głównych kategoriach – w tym za najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, oraz w kategoriach aktorskich. Najwięcej, bo 11 nominacji, zdobył “Joker” Todda Phillipsa. Drugie miejsce zajęły filmy: “1917′”, “Pewnego razu… w Hollywood” i “Irlandczyk”. Każdy z nich dostał po 10 nominacji.

Reżyserzy tych obrazów Martina Scorsese. Quentin Tarantino, Todd Phillips i Sam Mendes stoczą walkę o miano najlepszego reżysera.

Nominacje w kategoriach aktorskich otrzymali między innymi Scarlett Johansson, Charlize Theron, Tom Hanks, Brad Pitt, Al Pacino, Leonardo di Caprio i Joaquin Phoenix.

Obraz Jana Komasy “Boże Ciało” został nominowany w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”.

Film opowiada o Danielu – gra go Bartosz Bielenia – chłopaku z poprawczaka, który chciałby zostać księdzem, ale ponieważ ciąży na nim wyrok, w prawie kanonicznym nie ma takiej możliwości. W wyniku przypadku, bardzo dobrze zresztą filmowo wymyślonego, wchodzi w skórę księdza. I na prowincji (zdjęcia były kręcone w bieszczadzkiej wsi Jaśliska) w mgnieniu oka staje się charyzmatycznym kapłanem.

Film Komasy już teraz może pochwalić się wielkim sukcesem w polskich kinach – film widziało już ponad milion 300 tys. widzów i dwa miesiące po premierze wciąż nie schodzi z afisza. Polski kandydat do Oscara plasuje się obecnie na 4. miejscu w zestawieniu największych polskich sukcesów tegorocznego box office.

Osiągnięcia „Bożego Ciała” już przeniosły się na arenę międzynarodową, bowiem prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane na terytoria obejmujące niemalże wszystkie kontynenty. Działo Komasy jest także obiektem zainteresowania wielu imprez filmowych – na chwilę obecną film otrzymał zaproszenia na ponad 60 festiwali. W planach jest również amerykański serial na podstawie filmu i scenariusza Mateusza Pacewicza.

W główną rolę wcielił się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota.

O statuetkę Oskara polski film powalczy z filmami „Parasite” z Korei Południowej, „Ból i Blask” z Hiszpanii, „Nędznicy” z Francji oraz „Kraina Miodu” z Macedonii.

92. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.

Red. AIP/IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/jf/

COMMENTS