Botor opuszcza wyprawę na K2

Botor opuszcza wyprawę na K2

Jarosław Botor opuszcza wyprawę na K2 – dowiedziało się Polskie Radio. Jeden z uczestników akcji ratunkowej na Nanga Parbat przebywa obecnie w miejscowości Skardu. Ratownik GOPR zdecydował się wrócić do Polski ze względów osobistych i na sytuację rodzinną – poinformował Janusz Majer – szef Programu Polski Himalaizm Zimowy.

W Skardu na transport do bazy czeka pozostałych trzech uczestników akcji ratunkowej. Na razie lot uniemożliwiają warunki pogodowe.

Teraz w ekspedycji na K2 bierze udział 12stu himalaistów. Czterech z najlepszą aklimatyzacją w sobotę ruszyło na pomoc polsko – francuskiemu zespołowi na innym ośmiotysięczniku Nanga Parbat. Denis Urubko i Adam Bielecki sprowadzili Francuzkę Elizabeth Revol. Pomagali im Piotr Tomala i Jarosław Botor. Ewakuację Tomasza Mackiewicza, który utknął na wysokości
około 7200 metrów uniemożliwiło załamanie pogody.

Polsko francuski zespół utknął na zboczach Nanga Parbat po zdobyciu szczytu. K2 mierzący 8611 metrów jest drugim co do wysokości szczytem na świecie i ostatnim niezdobytym zimą. Polacy wyjściem na jego wierzchołek chcą zakończyć historie zimowej eksploracji Himalajów i Karakorum.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Pawlica/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0