HomeŚląskie

Bójka uczennic w Częstochowie. Nikt nawet nie zareagował! “Przeproś za to, że żyjesz”

Bójka uczennic w Częstochowie. Nikt nawet nie zareagował! “Przeproś za to, że żyjesz”

Straszna sytuacja w Częstochowie! Aż ciężko w to uwierzyć! Uczennice jednej ze szkół w mieście pobiły się na chodniku. Nagranie bójki jest szokujące. Miała ona miejsce w okolicach Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego. Na nagraniu widać dwie uczennice, które biją się i obrażają. Szczególną agresją wykazuje się jedna z dziewczyn, która przyciska koleżankę do ziemi i krzyczy do niej “Przeproś za to, że żyjesz…”, używając przy tym wulgaryzmów. Równie szokujące jest zachowanie innych uczniów, którzy przechodzą nad zdarzeniem obojętnie. W tle nawet słychać komentarz jednego z nich” “grubo”. Szkoła już zapowiedziała wyciągnięcie poważnych konsekwencji. 

 

Media społecznościowe w Częstochowie obiegło szokujące nagranie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Częstochowie. Na nagraniu udostępnionym m.in. przez serwis “Miejska” widać bójkę dwóch uczennic tej szkoły. Szczególną agresją wykazuje się jedna z dziewczyn, która przyciska koleżankę do ziemi i krzyczy do niej “Przeproś za to, że żyjesz…”, używając przy tym wulgaryzmów. Równie szokujące jest zachowanie innych uczniów, którzy przechodzą nad zdarzeniem obojętnie. W tle nawet słychać komentarz jednego z nich” “grubo”.

 

Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, stanowisko w niej zajął samorząd uczniowski ZSTiO im. S. Żeromskiego. Oto jego treść: “Samorząd uczniowski ZSTiO im. S. Żeromskiego w Częstochowie kategorycznie potępia zachowanie uczennic naszej szkoły, które wywołały bójkę na boisku szkolnym. Nasza szkoła od wielu lat cieszy się opinią szkoły bezpiecznej, przyjaznej dla ucznia, w której wszyscy żyjemy w zgodzie. Chcemy również przekazać, że mówimy ‚stop’ dla umieszczenia filmów czy zdjęć promujących przemoc na terenie szkoły jak i poza nią. Całe zdarzenie, które miało miejsce na terenie boiska godzi w dobre imię naszej szkoły. Mamy nadzieję, że osoby, które spowodowały zamieszanie zostaną odpowiednio ukarane. Chcielibyśmy również przestrzec wszystkich przed powielaniem takich zachowań i utrzymać opinię o naszej społeczności jako sympatycznej, życzliwej i dumnej z wartości wpajanych nam przez nauczycieli.”

 

Jak udało się nam dowiedzieć na nagranie zareagował już Urząd Miasta w Częstochowie. Naczelnik wydziału edukacji skontaktował się z dyrekcją szkoły. Celem rozmowy było zwrócenie uwagi dyrekcji na zadbanie o właściwy porządek i zachowanie bezpieczeństwa w szkole. Sprawą prawdopodobnie zajmie się również rzecznik ds. równego traktowania w Częstochowie, Agata Wierny, która wcześniej prowadziła liczne kampanie na rzecz walki z agresją i hejtem. – Ta sprawa ma trzy aspekty. Pierwszy to agresja, którą wykazuje się uczennica lub uczennice. Druga to obojętność uczniów, którzy przyglądają się zajściu. A trzeci to zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w szkole. Decyzja o ukaraniu uczennic będzie należała do dyrekcji szkoły – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM w Częstochowie.

 

Czynności w sprawie tego zdarzenia prowadzi również Komenda Miejska Policji w Częstochowie. – Naszym obowiązkiem jest sporządzenie dokumentacji, która zostanie później przekazana do Sądu Rodzinnego, do którego będzie należała w tej sprawie decyzja. Musimy zbadać w tej sprawie kilka wątków m.in. ten, że w przestrzeni publicznej pokazały się filmy bez zasłoniętych twarzy uczestniczek zajścia, co jest niezgodne z prawem – mówi Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

 

aip

COMMENTS