BohaterON, Pogromcy Enigmy i Światełko dla Czerwca’56 laureatami Wydarzenia Historycznego Roku 2017

BohaterON, Pogromcy Enigmy i Światełko dla Czerwca’56 laureatami Wydarzenia Historycznego Roku 2017

Wystawa “Pogromcy Enigmy”, kampania “BohaterON- włącz historię!” oraz akcja edukacyjna “Światełko dla Czerwca’56” to zwycięzcy plebiscytu “Wydarzenie Historyczne Roku 2017”. Gala konkursu odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.
Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: wydarzenie, wystawa oraz edukacja i multimedia. Spośród nadesłanych projektów jury, złożone z przedstawicieli świata kultury, nauki i sztuki, wybrało po 5 z każdej kategorii. Projekty zostały poddane głosowaniu internautów, którzy wskazali trzech zwycięzców.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zwracał uwagę na obywatelski wymiar plebiscytu. “Wasze zaangażowanie, pomysły instytucji, stowarzyszeń, organizacji, osób indywidualnych są po prostu ważne dla nas wszystkich i powiedzenie co jest ważne dla wspólnoty” – podkreślił.
W kategorii “Wydarzenie””za najważniejsze w 2017 roku internauci uznali akcję “BohaterON- włącz historię!”, polegającą na wysyłaniu kartek z życzeniami powstańcom warszawskim. Ale – jak podkreśliła jedna z organizatorek kampanii Agnieszka Łesiuk, BohaterON to nie tylko pocztówki dla weteranów, ale również pamięć, edukacja i pomoc bezpośrednia dla powstańców. “To, co nam się udało i cieszę się, że zarówno jury, jak i Polacy docenili to, co robimy, to to, że pokazaliśmy, że Powstanie Warszawskie i pamięć o nim, to nie tylko 1 sierpnia, sierpień, ale cały rok” – zaznaczyła Agnieszka Łesiuk.
Najwięcej głosów w kategorii “wystawa” otrzymała ekspozycja czasowa “Pogromcy Enigmy” z Poznania. Wiceprezydent tego miasta Mariusz Wiśniewski powiedział, że wystawa to hołd dla kryptologów, w tym Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. “Wystawa ma docenić wysiłek naszych matematyków, którzy ukończywszy Uniwersytet Poznański rozpoczęli pracę dla sztabu Wojska Polskiego i przyczynili się walnie do tego, że kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma został złamany. Jak podkreślają fachowcy, skróciło to czas trwania II wojny światowej o kilka lat” – mówił wiceprezydent Poznania.
W kategorii “Edukacja i multimedia” najwięcej głosów uzyskała akcja edukacyjna “Światełko dla Czerwca’56”, przybliżająca młodemu pokoleniu Powstanie Poznańskie 1956. W ramach inicjatywy dzieci i młodzież szkolna, między innymi, sprzątają i zapalają znicze na grobach bohaterów antykomunistycznego zrywu. Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki podkreślał, że akcja wyszła już poza Poznań. “Jest to i Kraków, i szereg miejscowości poza Poznaniem. Jest to bardzo ważne, bo Czerwiec’56 nie był tylko doświadczeniem poznańskim, nie był tylko polskim, bo w pewnym sensie także i węgierskim” – dodał Tomasz Łęcki.
W tegorocznej odsłonie konkursu nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy. Plebiscyt “Wydarzenie Historyczne Roku 2017” organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.
Polskie Radio jest patronem medialnym konkursu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K. Darmoros & A. Woźniak & D. Piotrowska/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0